Wojsko powołuje rezerwistów. Co to oznacza?

Po siedmiu latach przerwy wojsko znów zaczęło powoływać rezerwistów na szkolenia. Co to oznacza? Ile dni mogą trwać ćwiczenia? Czy pracodawca musi wyrazić zgodę na nasz udział w szkoleniu? Co zrobić, gdy powołany nie ma etatu, a jest zatrudniony na umowę o dzieło albo prowadzi własną działalność gospodarczą? Pod jakimi warunkami można ubiegać się o świadczenia wyrównawcze? Posłuchajcie! (Dzień Dobry TVN/x-news)

Jakie są warunki ubiegania się o świadczenia wyrównawcze?

Szkolenie w wojsku może trwać od 1 dnia do 90 dni. Co zatem ma zrobić osoba, która prowadzi własną działalność lub pracuje na umowę-zlecenie albo umowę o dzieło, a dostanie powołanie? I co z prawami przysługującymi "etatowcom"?

- Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie tracą urlopu wypoczynkowego; przechodzą na urlop bezpłatny. Przedsiębiorcy osiągający konkretne dochody mają z kolei prawo do uzyskania rekompensaty. Jeśli wypłacany im w wojsku dzienny żołd nie wystarcza na pokrycie strat, mogą oni ubiegać się o takie świadczenie. Wypłaci je MON za pośrednictwem organów samorządowych - tłumaczy Romuald Kędzierski, prawnik. (Dzień Dobry TVN/x-news)
Dodano: Poniedziałek, 30 marca 2015 (10:54)

Reklama