Jak kupić broń palną – praktyczne definicje i procedury

Wzrost popularności strzelectwa sportowego jest coraz bardziej dynamiczny. Powstaje coraz więcej klubów, a sport ten staje się coraz bardziej masowy. Posiadanie broni palnej bez stosownego zezwolenia jest w Polsce zakazane. Ważne jest więc, aby przy decydowaniu się na uprawianie strzelectwa znać podstawowe uregulowania i procedury prawne.




W myśl Ustawy o broni i amunicji bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego.




Rywalizacja strzelecka, choć może trochę ostatnio zapomniana, istniała w polskich korzeniach od zawsze. Jedną z jej form, oprócz uczestniczenia w zawodach w strzelaniu z wiatrówek, jest strzelanie z broni palnej. W Polsce nie ma zagwarantowanego konstytucyjnie prawa do posiadania broni – jej posiadanie reguluje Ustawa o Broni i Amunicji, która stanowi, że na posiadanie własnej broni konieczne jest uzyskanie pozwolenia.




Takie uregulowanie powoduje, że większość broni używanej w trakcie treningów strzeleckich, podlega zakazowi posiadania i używania. Aby móc w pełni uprawiać ten sport i nie narazić się na przykre konsekwencje należy uzyskać zgodę na jej posiadanie. O procedurach uzyskiwania zgody na posiadanie broni mówi Mecenas Michał Rajski z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie)