„Gwiazdowski mówi Interii”
- Zobacz film Ministerstwo Finansów ogłosiło, że ustawę o fundacjach rodzinnych, która obowiązuje od roku, będzie zmieniać. – W ramach przywracania praworządności coś takiego jak stabilność i pewność prawa nie są ważne – wskazuje Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. O tym, dlaczego firmy rodzinne są ważne dla polskiej gospodarki i co oznaczają zapowiadane zmiany, projektowane dla fundacji rodzinnych, wyjaśnia gość specjalny odcinka – prof. Adam Mariański, adwokat, profesor Uczelni Łazarskiego.
- Zobacz film - Od około 20 lat obserwowałem, że obrzydzanie społeczeństwu liberalizmu zaczyna wyglądać jak pewien zaplanowany proceder – mówi Robert Gwiazdowski. - Budowanie niechęci obywateli do liberalizmu było procesem (…) Konsekwencje mamy do dziś. Dziś jesteśmy zniechęceni do wolności. Dziś jesteśmy skłonni wybrać państwo – dodaje. W najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”, autor szuka odpowiedzi na pytania: Czy po 89 r. w Polsce było dużo liberalizmu i kto był (i jest dzisiaj) liberałem?
- Zobacz film - Ja was nie będę namawiał, żebyście pili, a wy nie namawiajcie mnie do tego, żebym nie pił - mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym podcaście wideo. W kolejnym odcinku "Gwiazdowski mówi Interii", autor odnosi się do kolejnych zapowiedzi wprowadzenia zakazów sprzedaży alkoholu. Ma też radę dla osób, które te zmiany chcą przeforsować.
- Zobacz film - Lepiej jest, kiedy armią baranów dowodzi lew, niż jak armią lwów dowodzi baran. Niestety, zbliżamy się coraz bardziej do momentu, w którym armią baranów dowodzić będą barany - mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym podcaście wideo. W kolejnym odcinku "Gwiazdowski mówi Interii" felietonista odwołuje się do książki Drew Westena "Mózg polityczny". Porównuje zmiany w przekazie politycznym do alkoholizmu, który dopiero z biegiem lat zmienia człowieka zupełnie. Prognozuje także, że czeka nas oligarchia w demokracji i przypomina, że negatywne emocje nie zawsze królowały w polityce.
- Zobacz film Nikomu nie przychodzi do głowy, że to po prostu jeden wielki bajzel, chaos, który jest wytworem dzisiejszej demokracji, dzisiejszego stanu tej demokracji. Jeden wielki chaos, w którym łatwo o różnego rodzaju niedopatrzenia, błędy, no i przede wszystkim, proszę Państwa, kult w zasadzie to miernoctwa - mówił Robert Gwiazdowski komentując próbę zamachu na Donalda Trumpa.
- Zobacz film Dzisiaj będzie o zamachu na Donalda Trumpa. Znaczy "incydencie" podczas wiecu z udziałem Donalda Trumpa. Ale spokojnie, nie będę snuł żadnych teorii spiskowych. Zamach - bo jednak tego słowa będę używał - to tylko pretekst. Pretekst do powrotu do rozważań o sytuacji w Stanach Zjednoczonych - powiedział już na wstępie swojego podcastu video Robert Gwiazdowski. Autor odnosi się nie tylko do ataku wymierzonego w republikańskiego kandydata na prezydenta USA, ale również zastanawia się, jaki wpływ na obniżenie się poziomu społeczeństwa obywatelskiego w Stanach Zjednoczonych miały tamtejsze media. Całość tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film Mamy w Polsce najwyższe ceny energii w Europie. Mamy najwyższe odsetki od kredytów hipotecznych. Mamy najgorszą relację między ustawową płacą minimalną, a rynkową płacą średnią, co w połączeniu z cenami energii prowadzi do odpływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych - zauważa Robert Gwiazdowski. - Ale jakoś się tym specjalnie nie przejmujemy, bo mamy za to nową definicję gwałtu - dodaje. W najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii", felietonista pochyla się nad tematem nowych regulacji oraz tego, co doprowadziło do ich wprowadzenia. Omawia też potencjalne skutki ich obowiązywania. Tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film Prof. Branko Milanović napisał na portalu X o tym, że Szkoci są zdziwieni, gdy podczas wykładów mówi, że Adam Smith był lewicowcem. - Również byłbym zdziwiony – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszy odcinku wideocastu "Gwiazdowski mówi Interii". Autor podaje także kilka przykładów, dlaczego według niego, nie można mówić o tym, że Smithowi bliżej było do lewicy. - Szkoda, że wyznawcy Smitha tego nie wiedzą - dodał Gwiazdowski.
- Zobacz film Sytuacja na naszej granicy – i tej wschodniej, i tej zachodniej – musiała chyba ulec uspokojeniu. Przez jakiś czas Niemcy wypychali od siebie tych uchodźców, których nam nie udało się wypchnąć na Białoruś. Powstało wówczas pewne zamieszanie polityczno-ideologiczno-intelektualne – zwraca uwagę Robert Gwiazdowski w najnowszy odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Dla przykrycia sytuacji zaczęliśmy rozmawiać o związkach – i o małżeństwie, i o adopcji, i o aborcji. Bardzo zainteresowała mnie awantura o małżeństwa czy inne związki partnerskie. Z historycznego punktu widzenia – dodaje.
- Zobacz film - Wpadło mi w oczy ogłoszenie pewnej kancelarii. Proponują nam, że odkupią nasz kredyt frankowy. Odkupią nasz dług. Od razu przypomniały mi się różne boje z frankowiczami – mówi Robert Gwiazdowski. - Pojawił się nowy temat, który być może lepiej uzmysłowi niektórym, na czym dowcip z tym odkupowaniem długów polega. Otóż, warszawki sąd zdecydował się otworzyć postępowanie w sprawie pozwu zbiorowego frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa – dodaje. Więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Będę bronić kapitalizmu – mówi Robert Gwiazdowski. – Nie ukrywam, że troszeczkę sprowokowała mnie książka Rainera Zitelmanna „W obronie kapitalizmu”. Ale jeszcze bardziej sprowokowały mnie różne krytyki sypiące się na kapitalizm (…) Od dzieciństwa przyzwyczajałem się do myśli, że kapitalizm jest zły, a realny socjalizm, w którym się wychowywałem jest dobry. Potem był taki krótki moment, po 1989 r., gdy narracja się zmieniła: mieliśmy budować kapitalizm wolnorynkowy – dodaje. A jak jest dzisiaj? Więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. Tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film - Nasza konstytucja jest – jak to określił kiedyś jeden z jej zwolenników – demokratyczna i nowoczesna. W swojej nowoczesności ona jest posunięta aż do tego stopnia, że nie ma pewności np., kto mianuje ambasadorów – mówi Robert Gwiazdowski. – Dlatego na dziś konkluzja dosyć prosta: Konstytucję mamy kompletnie do bani. A jaka konstytucja, tacy politycy. Polityków też mamy do bani – dodaje. Cały odcinek podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii” tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film - Dzisiaj, jak na denialistę przystało, będę przeczył, że przyjęte przez UE metody walki z globalnym ociepleniem spowodują obniżenie emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie konkurencji gospodarki - zaczął najnowszy odcinek wideocastu "Gwiazdowski mówi Interii" Robert Gwiazdowski. Prowadzący zwrócił uwagę, że "do produkcji wiatraków potrzebna jest stal, do produkcji stali potrzebny jest koks, a koks produkuje się z węgla”. - Jak już wyrzuciliśmy inwestycje w węgiel z bazy to tego węgla zabraknie, a jak zabraknie węgla, którym w procesach hutniczych mieszamy, żeby wyszła stal, to nie będzie stali do produkcji wiatraków - mówił.
- Zobacz film - Rozpętało się małe piekiełko – mówi Robert Gwiazdowski, odnosząc się do jednego z wcześniejszych odcinków i dyskusji, jaką ten odcinek wywołał. - Trochę była to wina redakcji, bo te moje dywagacje opatrzyła w podpisie tytułem: Czy jest globalne ocieplenie, czy go nie ma? Ze znakiem zapytania. Takie pytanie, chociaż ja go wcale w tym nagraniu nie postawiłem, okazało się denializmem, o którym to denializmie mówiłem. Niektórzy zareagowali, nawet nie wiedząc, na co reagują. Tak właśnie wygląda dyskusja – dodaje. Więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono – mówi Robert Gwiazdowski. W najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii” będzie o moralności i o starciu indywidualizmu z kolektywizmem. A wszystko to na kanwie przymusowego poboru do wojska.
- Zobacz film Będzie o nauce i pseudonauce. Powód jest dosyć prosty: coraz częściej zdarza się, że naukowcy z coraz większą agresją traktują tych, których za naukowców nie uznają. Bo w ich mniemaniu nauką jest tylko to, co uprawiają oni – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film Dzisiaj 30 kwietnia - wielkie święto podatników i społeczeństwa obywatelskiego – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Dzisiaj jest ostatni dzień, w którym możecie złożyć na siebie donos do urzędu skarbowego – dodaje i przypomina, że „niektórzy powiadają, że podatek dochodowy od osób fizycznych służby budowaniu sprawiedliwości, nie tylko społeczeństwa obywatelskiego”. - Ale to też nie jest prawda – podkreśla.
- Zobacz film – Mamy pierwszy w Polsce na 100 proc., a być może pierwszy na świecie, projekt „ustawy hasztagowej” – wskazuje Robert Gwiazdowski. Mowa tutaj o ustawie o tzw. kredycie 0 proc. – Jej tytuł jest poprzedzony właśnie hasztagiem, żeby było nowocześnie – dodaje. W najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”, prowadzący zastanawia się, czy dzięki programowi rządzącej koalicji uda się osiągnąć założony cel, czyli zwiększyć liczbę mieszkań na rynku i ich dostępność.
- Zobacz film - Z jakiego powodu byście postąpili nieracjonalnie w świetle rachunku prawdopodobieństwa i teorii liczb? – pyta Robert Gwiazdowski. – Ludzie podejmując decyzje wybierają przyjemność w kontrze do przykrości – dodaje. Czy tym samym Adam Smith mylił się pisząc o człowieku racjonalnym, o homo oeconomicus? Wielu ekonomistów próbowało podważyć tę teorię. Czym im się udało? Więcej w najnowszym odcinku podcastu wideo „Gwiazdowski mówi Interii”. Tylko w Interii Biznes.
- Zobacz film - Gdy tworzono samorząd w Polsce, idea była wzniosła (…) Po latach centralnej komunistycznej władzy miał nastać ustrój, w którym to obywatel będzie w centrum uwagi. Władza publiczna miała mu pomagać – przypomina Robert Gwiazdowski. - Partie polityczne postanowiły wykorzystać ogólne bardzo przepisy Konstytucji i zapanować nad samorządami. Ukoronowaniem tego procesu były rządy PiS-u, a zwłaszcza tak zwany „nowy ład” – dodaje felietonista Interii Biznes w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. O co więc były te wybory samorządowe?
Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 89: Czy stara definicja "gwałtu" była zła i wymagała zmiany?
Mamy w Polsce najwyższe ceny energii w Europie. Mamy najwyższe odsetki od kredytów hipotecznych. Mamy najgorszą relację między ustawową płacą minimalną, a rynkową płacą średnią, co w połączeniu z cenami energii prowadzi do odpływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych - zauważa Robert Gwiazdowski. - Ale jakoś się tym specjalnie nie przejmujemy, bo mamy za to nową definicję gwałtu - dodaje. W najnowszym odcinku podcastu video "Gwiazdowski mówi Interii", felietonista pochyla się nad tematem nowych regulacji oraz tego, co doprowadziło do ich wprowadzenia. Omawia też potencjalne skutki ich obowiązywania. Tylko w Interii Biznes.
Więcej na temat:Podcast Gwiazdowski | Gwiazdowski mówi Interii | Robert Gwiazdowski | gwałt | prawo | przestępstwa seksualne