Czym możemy zarazić się w szpitalu?

Rok temu w szpitalu w Tychach zmarło dwudniowe dziecko. Jego śmierć prawdopodobnie spowodowała bakteria. Dr Grzegorz Madajczak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wyjaśnił dlaczego w szpitalach, pomimo stosowania odpowiednich środków ostrożności, dochodzi do zakażeń. Czy jest na to jakiś sposób? - Jeżeli odwiedzamy osobę bliską w szpitalu, to należy przestrzegać szczególnych zasad higieny - zaalarmował ekspert. (Dzień Dobry TVN/x-news)    

Grzegorz Madajczak: Ludzie wynosili używane ochraniacze na buty

Która bakteria jest najbardziej charakterystyczna dla środowiska szpitalnego. – Są takie grupy bakterii, które są szczególnie związane ze środowiskiem szpitalnym, ale w tym wypadku należy wspomnieć raczej o pewnych mechanizmach genetycznych, charakterystycznych dla zakażeń szpitalnych – mówi dr Grzegorz Madajczak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Kiedyś bardzo pilnowano, aby wchodząc na oddział szpitalny mieć foliowe ochraniacze na buty i fartuch, teraz jednak to się zmieniło. Dr Grzegorz Madajczak zdradził dlaczego. – Stwierdzono, że ludzie, chcąc oszczędzić, zabierali jednorazowe odzienie ochronne do domu, wynosząc groźne, chorobotwórcze bakterie poza szpital. O czym należy pamiętać odwiedzając bliską osobę w szpitalu?
Dodano: Piątek, 22 stycznia 2016 (15:44)

Reklama