Gaz będzie tańszy? Prezes PGNiG: Cennik z jakimś opóźnieniem będzie podążał za notowaniami

"Gaz jest drogi w całej Europie" – mówił w RMF FM prezes PGNiG Paweł Majewski i tłumaczył: "Po okresie zimnej zimy w ubiegłym roku nie udało się w Europie odbudować dostatecznego poziomu zapasów gazu".
Gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM zaprzeczał, jakby ceny gazu w Polsce były najwyższe na całym kontynencie. "Polska jest częścią europejskiego, wspólnego rynku gazu. Ceny gazu na giełdach są z grubsza bardzo zbliżone (...) Ceny paliwa gazowego w całej Europie są na bardzo zbliżonym poziomie" - twierdził rozmówca Marka Tejchmana.
Prezes PGNiG dodał, że obecnie ceny gazu na rynkach spadają. "Jeżeli te ceny będą dalej spadać, to spodziewam się, że cennik z jakimś opóźnieniem będzie podążał za notowaniami giełdowymi" - oświadczył.
„Fuzja Orlenu z Lotosem jest oczekiwaniem rządu i naszego 72 proc. akcjonariusza. Nie mam w zwyczaju kontestować woli akcjonariusza. Kto ma akcje, ten ma racje. Można wyobrazić sobie bardzo wiele korzyści płynących z takiej fuzji” – mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Nasz gość odniósł się do słów przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk w Kościane w Wielkopolsce pytał rządzących „co robi PGNiG z pieniędzmi?”: „Czy jest prawdą to, że zagrali niczym w kasynie, grali na rynkach finansowych i stracili miliardy złotych – czy za to musimy zapłacić? Czy może ostatnia fuzja Orlenu i Lotosu i zamierzenia wobec PGNiG – może to jest związane z gigantycznymi kosztami?” – pytał polityk. Zdaniem prezesa PGNiG słowa Tuska były „skandaliczne”: „To są słowa obliczone na wywołanie jakiegoś efektu politycznego. One nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Każdy, kto chociaż trochę miał do czynienia z giełdą zdaje sobie sprawę, że spekulacją i nadmiernym ryzykiem byłoby niezabezpieczanie kontraktów długoterminowych na dostawy. Tymczasem zabezpieczanie tych kontraktów jest normalną praktyką stosowaną przez wszystkich liczących się graczy na rynku. Firmy, które by tego nie zrobiły już b
Dodano: Piątek, 21 stycznia 2022 (22:10)
Źródło: RMF FM- RMF
Reklama