Francja: Wielka parada wojskowa w Paryżu. Na czele antydżihadyści

Europejskie siły specjalne zaangażowane w operacje antydżihadystyczne w afrykańskim regionie Sahelu miały w środę pierwszoplanową rolę podczas obchodów Dnia Bastylii we Francji, co jest znakiem priorytetów wojskowych prezydenta Emmanuela Macrona.
Tradycyjna parada w święto narodowe Francji powróciła na Pola Elizejskie po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Około 80 francuskich i europejskich sił specjalnych, wywodzących się z wielonarodowych sił Takuba w Sahelu, prowadziło pochód, mając na celu wysłanie dyplomatycznej wiadomości z Paryża w świat. Macron, który przewodniczył ceremonii, ogłosił w zeszłym miesiącu duże wycofanie wojsk francuskich w regionie Sahelu i liczy na to, że europejscy partnerzy, często niechętni do współpracy, wyślą więcej swoich żołnierzy, zastępując francuskich.
Parada pod szarym niebem, z lekkim deszczem, była pomniejszoną wersją zwykłego wydarzenia, z zaledwie 10 000 ludzi na trybunach zamiast 25 000. Święto upamiętnia szturm na więzienie Bastylii w Paryżu w 1789 r., który rozpoczął lata rewolucji we Francji.
Dodano: Środa, 14 lipca 2021 (17:34)
Źródło: EMELINE HENRY, GREG OZAN / AFPTV / AFP- AFP

Reklama