Dr Basiukiewicz w "Gościu Wydarzeń": Mamy bardzo niewiarygodne dane i nie umiemy się nimi posługiwać

Prof. Andrzej Horban powiedział w czwartek w "Rzeczpospolitej", iż wkrótce przejdzie przez Polskę tsunami związane z wariantem Omikron. "Nie ma wątpliwości, że każdy powinien się zaszczepić, jeśli tego jeszcze nie zrobił. Jeszcze zdąży przed tsunami, może zwiększyć szanse przeżycia" - powiedział profesor.
Lekarz reumatolog Bartosz Fiałek, poproszony o odniesienie się do tych słów powiedział, że "szczepienia istotnie zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem, a w kontekście wariantu Omikron niestety mniej, niż w innym wariancie wirusa". Według Fiałka, "co ważniejsze (szczepienia - red.) bardzo zmniejszają ryzyko zgonu oraz ciężkiego przebiegu choroby, takiego jak hospitalizacja czy podłączenie do respiratora" - dodał.
Drugi gość Bogdana Rymanowskiego, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych dr Paweł Basiukiewicz na pytanie, co mówią dzisiejsze dane Ministerstwa Zdrowia, czyli 15 571 nowych przypadków koronawirusa i 794 zgonów, stwierdził, iż "one mówią tak naprawdę niewiele". - Sama liczba 700 niewiele nam mówi, bo nie wiemy ile z tych zgonów było spowodowanych koronawirusem, a ile innymi czynnikami. Bardzo trudno jest odseparować fakcję zgonów spowodowanych ściśle przez COVID-19 od reszty. Mamy bardzo niewiarygodne dane i nie potrafimy się nimi posługiwać - dodał kardiolog.
Dodano: Środa, 29 grudnia 2021 (20:33)
Źródło: Polsat News- Polsat News

Reklama