Jan Dowgiałło w Popołudniowej rozmowie w RMF FM

Prof. Jan Dowgiałło, były ambasador RP w Izraelu, był gościem Marcina Zaborskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM.

Dowgiałło: Mamy problem z upowszechnianiem polskiej historii za granicą. Gdyby była szeroko znana, to nie mielibyśmy takiej fali ataków, jaka w tej chwili istnieje

O tym, że Polska ma problem z upowszechnianiem historii za granicą mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM prof. Jan Dowgiałło. "Gdyby polska historia i jej jasne strony były szeroko znane za granicą, to nie mielibyśmy takiej fali ataków, jaka w tej chwili istnieje" - wyjaśnił były ambasador RP w Izraelu. Jak podkreślił, nowelizacja ustawy o IPN była potrzebna, ponieważ "Polska to było miejsce Holokaustu, a nie źródło". .

O obawach izraelskich polityków, którzy komentują nowe prawo, gość RMF FM powiedział: "Obawy mogę zrozumieć, nie do końca mogę zrozumieć ich postawę agresywną. To nie jest w interesie Izraela". "W tej chwili trudno mówić o pojednaniu (Polski i Izraela) jako o fakcie. To jest pojednanie zawieszone" - tak prof. Dowgiałło skomentował natomiast słowa polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy apelują do rządów obu krajów o powrót na drogę dialogu i pojednania.
Dodano: Czwartek, 1 marca 2018 (19:07)
Źródło: RMF

Reklama