"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Między suszą a powodzią. W ciągu kilku dni docierały do nas pogodowe alerty tak o niskich stanach wód jak i zagrożeniu powodziowym. To właśnie teraz zdajemy egzamin z tego jak retencjonujemy wodę. Najskuteczniejsze sposoby okazują się jednak często niepozorne. Leśnicy przekonują, że kończy się czas wielkich zbiorników bo przyszłością, nie tylko w lasach, będzie mała retencja. Piotr Kotwicki.
- Zobacz film Tragiczna seria wypadków z łosiami. Na obwodnicy Kraśnika 38-letni motocyklista zginął w zderzeniu z łosiem. W Bardonkach pod Ciechanowem siedem osób trafiło do szpitala po tym jak kierowca volvo uderzył w toyotę, która kilka minut wcześniej potrąciła łosia. O tym dlaczego łosie jesienią bywają szczególnie niebezpieczne i co zrobić aby uniknąć spotkania ze zwierzętami na drodze sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film W czasie powodzi na terenach zalanych najlepiej pić wodę butelkowaną - to był jeden z najczęściej przypominanych powodzianom komunikatów. Większość miejscowości ma swoje sieci wodociągowe, co ułatwia monitorowanie i ostrzeganie przed skażeniem. Jednak są takie miejsca gdzie wodę czerpie się tylko z własnych studni. O wyzwaniach związanych z dostępem do wody pitnej w czasie i po samej powodzi - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Powódź wyrządziła ogromne starty także na polach i w gospodarstwach. Według ostatnich statystyk pod wodą znalazło się 120 tysięcy hektarów gruntów rolnych. Do tego zniszczone budynki gospodarcze i maszyny. Zboża i pasze z zalanych silosów oraz magazynów trzeba będzie zutylizować. Z jakimi jeszcze wyzwaniami będzie musiało zmierzyć się rolnictwo na zalanych terenach- sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ostatnie wydarzenia pokazały jak wielkim wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie się do ekstremalnych zjawisk pogodowych i posiadanie sprawnego systemu ostrzegania przed powodziami. To kolejne wyzwania, które stawia przed wieloma krajami szybko zmieniający się klimat. Jakie systemy anytypowodziowe mają inne kraje i czego możemy się od nich nauczyć – sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wiele osób zbagatelizowało apele służb. Gdy przyszła wysoka woda miały często kilka lub kilkanaście minut na zebranie najważniejszych rzeczy i ucieczkę. Czy na taką błyskawiczną ewakuację można się jakoś przygotować? Łukasz Dubaniewicz.
- Zobacz film Woda powodziowa to zbiór wszystkich możliwych nieczystości. To wymyte z magazynów firm chemikalia i żrące substancje, ale także wybita kanalizacja, zalane cmentarze. Słońce oraz wysoka temperatura czyni z tego tygla zanieczyszczeń prawdziwą bombę biologiczną. O tym czego się wystrzegać i jak postępować na terenach popowodziowych sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film W powodzi ucierpiały również zwierzęta. I te dzikie i te domowe. Tym w lesie wielka woda zabrała tereny do życia, zalała nory, rozbiła stada i zniszczyła legowiska. Tym w mieście odebrała przytulne schroniska i domy tymczasowe. O niezwykłym odruchu ludzkich serc, bezinteresownej pomocy oraz ratowaniu poszkodowanych czworonogów Marcin Szumowski.
- Zobacz film Niż genueński ta nazwa odmieniana była w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki, bo w znacznej mierze to zjawisko w znacznej mierze odpowiada za ulewne deszcze i powodzie, które nawiedziły Europę Środkowo-Wschodnią. Niż genueński może pojawić się o każdej porze roku, co się zatem stało że teraz doprowadził do katastrofy - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wpraszają się bez pytania o zgodę. Zajmują garaże, altanki, domki działkowe czy nawet balkony w mieście. Przerażają wydawanym dźwiękiem i bolesnym użądleniem. Nikt nie chce mieć ich za sąsiadów i wzywa fachowców, którzy wytaczają potężne działa. O tym czy rzeczywiście powinniśmy się bać szerszeni sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zazwyczaj w letnim i wakacyjnym okresie mówimy o smutnych statystykach dotyczących porzucanych zwierząt, które trafiają do schroniska. Tym bardziej cieszą informacje z Łodzi, gdzie właśnie padł rekord adopcji psów i kotów. O szczegółach Agata Gwizdała.
- Zobacz film Gatunek inwazyjny namierzany z kosmosu. Naukowcy z Krakowa opracowali metodę skanowania satelitarnego nawłoci kanadyjskiej. Widać ją na łąkach, polach, w lasach, a nawet w mieście. Dlaczego ten gatunek stanowi poważny problem dla naszych rodzimych gatunków i czy można się go pozbyć - sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Na starym wojskowym rowerze przejechał po bałkańskich drogach aż dwa tysiące kilometrów !. Tam gdzie się zatrzymał dawał koncert na... sygnałówce. I jak podkreśla - w trudnych sytuacjach trąbka zawsze otwierała drzwi i ludzkie serca. Waldemar Szmurło jest leśniczym i wielkim pasjonatem rowerowej turystyki. O tym jak sygnałówka i dwa koła pomagają zwiedzać świat przekonał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ma niepowtarzalny smak i uchodzi za jeden z najbardziej ekskluzywnych składników kuchni. Trufla, zwana czarnym diamentem lasu, rośnie również w Polsce. Jak ją znaleźć i jak przyrządzić, by wydobyć pełnie smaku i aromatu - o tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Prawie 1200 dzikich zwierząt każdego roku trafia do Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole na terenie Nadleśnictwa Piotrków. Ptaki i ssaki po różnego rodzaju wypadkach otrzymują tam fachową pomoc i w znakomitej większości wracają do naturalnego środowiska. Jak wygląda praca w takim ośrodku sprawdził Adam Malik.
- Zobacz film W całym kraju wciąż jest ich kilkadziesiąt, każda z bogatą historią. Chodzi o przeprawy przez rzeki. Wojciech Gaweł pokaże państwu jak działają te na Odrze.
- Zobacz film Podlaskie gminy pracują nad uchwałami krajobrazowymi. Te przepisy mają zakazać wieszania pstrokatych reklam i nadać elewacjom budynków więcej prostoty i spójności. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Rozbójnik w ciele pluszaka – tak o szopie praczu mówi wielu myśliwych i naukowców. Rosnąca wciąż populacja szopów może zagrażać polskim ekosystemom, przenosić choroby, powodować straty w rolnictwie.
- Zobacz film Dzięki niemu widzimy ziemię z lotu ptaka i to dosłownie. To pierwszy w Polsce, a może i na świecie, bocian fotograf. Dziennie potrafi pokonać nawet 500 kilometrów. Właśnie kieruje się do Afryki, a ze swojej wyprawy przysyła nam kolorowe zdjęcia. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Dlaczego Polska nie wykorzystuje w pełni potencjału biogazowni? To pytanie wraca jak bumerang. Przepisy ułatwiające powstawanie biogazowni rolniczych weszły w życie rok temu i miały zachęcić do inwestowania w to bardzo ekologiczne i tanie źródło energii odnawialnej. Dlaczego nawet kryzys nie zmienił nastawienia Polaków do biogazu sprawdzała Adrianna Borowicz.
Jak poradzić sobie z powodzią? Najlepsze patenty z całego świata
Ostatnie wydarzenia pokazały jak wielkim wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie się do ekstremalnych zjawisk pogodowych i posiadanie sprawnego systemu ostrzegania przed powodziami. To kolejne wyzwania, które stawia przed wieloma krajami szybko zmieniający się klimat. Jakie systemy anytypowodziowe mają inne kraje i czego możemy się od nich nauczyć – sprawdzała Adrianna Borowicz.
Dodano:
Sobota, 28 września (09:38)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News