Czy stewia może zastąpić cukier? Na pewno posiada wiele dodatkowych właściwości. Mogą z niej korzystać również diabetycy

Stewia jest uniwersalnym środkiem słodzącym, który może być stosowany przez wiele osób. Zaleca się korzystanie z niej zamiast cukru, ponieważ nie jest kaloryczna i nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Ponadto wywiera pozytywny wpływ na poprawę samopoczucia.

Stewia jest rośliną o bardzo słodkich liściach, pochodzącą z Ameryki Południowej. Słodkość glikozydów stewiolowych, które odpowiadają za ten smak, jest nawet 300-400 razy większa od sacharozy, co sprawia, że roślina ta jest 30 razy słodsza niż cukier. Jednak, co jest ważne, nie dostarcza kalorii, albowiem nie jest trawiona w naszym organizmie.

– Stewia jest bardzo wszechstronnym środkiem słodzącym, ponieważ może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Nie ma przeciwskazań, żeby mogły ją stosować kobiety w ciąży czy karmiące. Co więcej stewia może być używana przez diabetyków, mówi Elżbieta Duda-Gmurczyk, dietetyk.

Roślina jest bardzo tolerancyjna dla wysokiej temperatury. Można zatem słodzić nią zimną wodę oraz ciepłą herbatę i kawę, czy użyć jej do gotowania i pieczenia. Nadaje się także do sałatek i deserów.

Stewia jest od wieków wykorzystywana w Ameryce Południowej jako słodzik, jak również uznawana za lekarstwo na wiele różnych schorzeń i chorób. Dlatego tym bardziej warto się bliżej zapoznać z jej możliwościami.

– Jest bardzo wskazana np. dla diabetyków. Mogą oni słodzić dania i napoje stewią, zastępując cukier, który jest w tych przypadkach niewskazany, ponieważ stewia nie podnosi cukru i glukozy we krwi, dodaje Elżbieta Duda-Gmurczyk.
Dodano: Wtorek, 16 lutego 2016 (13:00)
Źródło: MondayNews- MondayNews
Więcej na temat:stewia zamiast cukru

Reklama