60 sekund
-
Zobacz film Na katar nie ma skutecznego lekarstwa. Trzeba się z nim męczyć przez tydzień. Jednak jest taki moment, gdy możemy jeszcze mu zapobiec. Dzień przed wystąpieniem wszystkich objawów kataru, czujemy, że „coś nas bierze”. Lekkie swędzenie w nosie i gardle, osłabienie i uczucie zimna to pierwsze sygnały. Wtedy można spróbować domowego sposobu.
-
Zobacz film Dotychczas kojarzony głównie z wypiekami, zyskał nowe zastosowanie. Cynamon – aromatyczny dodatek do deserów pomoże także w ogrodzie. Często zdarza się, że na powierzchni ziemi w doniczkach z kwiatami pojawia się biały nalot. To pleśń, która niszczy roślinę i stanowi doskonałe środowisko dla ziemiórek – muszek dewastujących kwiaty. Co robić?
-
Zobacz film Wydaje się, że ugotowanie ziemniaków jest banalnie proste. To prawda, ale właśnie dlatego wiele osób popełnia przy tym błędy. Jak gotować ziemniaki, by zachowały walory smakowe i wartości odżywcze?
-
Zobacz film Kawa, zielona herbata, matcha czy guarana to popularne sposoby na poranną energię. Jednak kofeina niektórym osobom szkodzi, a specyficzny smak matchy czy gorzki wywar guarany nie wszystkim odpowiada. Jest jeszcze lepszy sposób. Zamiast małej czarnej – mała czerwona. Zaskakujące? Chodzi o sok z buraka.
-
Zobacz film Dorodne kwiaty to marzenie każdego miłośnika roślin domowych. Zdarza się niestety tak, że dotychczas piękna ozdoba, z dnia na dzień więdnie, tracąc swój urok. Jedną z najczęstszych przyczyn są prawie niewidoczne przędziorki.
-
Zobacz film W lecie staramy się jak najczęściej przebywać w parku, lesie czy na łące. Niestety przyjemność spaceru wśród zieleni często psują komary i kleszcze. Istnieją jeszcze pozornie niegroźne i niewielkie owady - meszki. Te niewielkie muchówki potrafią boleśnie ukąsić, ale także wywołać groźną reakcję alergiczną i zatrucie.
-
Zobacz film Podczas letnich spacerów za miastem napotykamy różne nieznane nam z nazwy rośliny. Na niektóre z nich trzeba bardzo uważać. Połknięcie listka lub nawet polizanie może wywołać poważne objawy zatrucia. Kilka bardzo toksycznych gatunków i w dodatku niezwykle do siebie podobnych, należy do jednej rodziny, selerowatych.
-
Zobacz film Mycie warzyw i owoców może uchronić nas przed groźnymi pasożytami. Równie ważne jest umycie rąk. W lecie na wycieczce, w ogrodzie, w piaskownicy – nietrudno sobie wyobrazić, jak łatwo wtedy ubrudzić dłonie. Piasek zgrzytający w zębach to najmniejsze zmartwienie. Na owocach lub warzywach zanieczyszczonych ziemią, brudną wodą i pozostałościami nawozów naturalnych mogą znaleźć się jaja glist lub tasiemców.
-
Zobacz film Wystarczy kilka dni nieuwagi lub urlop i cały nasz balkonowy ogródek może zostać zjedzony do gołej ziemi! Sprawców zazwyczaj nie widać. Trzeba z bliska i uważnie przyjrzeć się roślinom, żeby zobaczyć żarłoczne stworzenia...
-
Zobacz film Buraki to samo zdrowie i prawdziwy eliksir młodości. Nie wszyscy jednak wiedzą o kilku szczególnych zaletach tych warzyw.
-
Zobacz film Awokado niewątpliwie zasłużyło na miano superfood. To cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego i potasu. Awokado jest dość kaloryczne, ale pamiętajmy, że to są wyjątkowo zdrowe kalorie! Dlaczego jednak jest aż tak drogie? Przecież to nie jest jedyny egzotyczny owoc w naszych sklepach.
-
Zobacz film Budzisz się z bólem szczęki, uszu albo głowy i czujesz nieznośne napięcie mięśni? Być może cierpisz na bruksizm. W diagnozie pomoże dentysta. Na pewno od razu zwróci uwagę na charakterystycznie starte uzębienie. Zgrzytanie zębami to przede wszystkim problem stomatologiczny, ponieważ wyglądają tak, jakby się je dosłownie zjadało!
-
Zobacz film Chorwacja bez wątpienia jest jednym z najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych. Jeśli decydujemy się na samodzielny dojazd, musimy pamiętać o odcinkach drogi płatnej. Austria, Czechy, Węgry i Słowenia korzystają z winiet, które możemy zakupić na stacjach benzynowych bądź przez Internet.
-
Zobacz film Arbuz to najlepszy owoc na letnie upały. Wystarczy go tylko lekko schłodzić w lodówce. Składa się w 90 procentach z wody, więc ma mało kalorii i świetnie nawadnia. Zamiast kolejnej nudnej szklanki wody można zjeść kawałek arbuza.
-
Zobacz film Tamarynd to owoc drzewa rosnącego w Indiach. Wygląda jak warzywo strączkowe i jest używany jako przyprawa. Owoc jest słodko-kwaśny, a można go wykorzystać na wiele sposobów. Dostarcza cennych składników odżywczych, takich jak witamina A, potas i błonnik. Jest tyle pomysłów na jego wykorzystanie, że warto poznać ten egzotyczny owoc.
-
Zobacz film Morze Bałtyckie wydaje nam się bezpieczne i przyjazne. Nie jest zbyt ciepłe, ale za to nie ma w nim rekinów ani śmiertelnie groźnych meduz. Niestety często plaże są zamykane z powodu zakwitów toksycznych sinic. To jeszcze nie wszystko! Okazuje się, że przez ocieplenie klimatu i zmniejszenie zasolenia wody, w Bałtyku pojawiły się także inne niebezpieczne bakterie.
-
Zobacz film Przywódcy sekt gromadzą wyznawców, aby zdobyć władzę i pieniądze. Niszczą ich życie i odbierają wolność. Niektóre sekty odpowiadają za śmierć wielu osób. Oto kilka z organizacji najbardziej przerażających w historii. Sekty, które mordowały swoich członków oraz przypadkowe niewinne ofiary…
-
Zobacz film Od dzieciństwa słyszymy, że muchy przenoszą „zarazki”. To oczywiste, bo rozmnażają się i odżywiają w najbardziej obrzydliwych miejscach. Na nogach i skrzydłach przenoszą setki bakterii. Naukowcy ostrzegają, że zwłaszcza muchy domowe, które żyją w zatłoczonych miastach, transportują bardzo groźne patogeny.
-
Zobacz film Ryby są dobrym źródłem białka, witamin i mikroelementów. Niezwykle cennym składnikiem rybiego mięsa są nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Czym różnią się ryby słodkowodne od morskich?
-
Zobacz film Chrupiąca kalarepa nigdy nie smakuje bardziej jak w czerwcu. Można kupić odmiany zielone i fioletowe. Warzywo zawiera cenne witaminy, składniki mineralne, błonnik, a nawet substancje przeciwnowotworowe. Wiele osób uważa, że jadalna jest tylko bulwa i popełnia błąd, wyrzucając do śmieci wartościowe liście!
-
Zobacz film Osiem włochatych nóg, kilka par oczu, zabójczy jad i ten przerażający sposób poruszania się – to wystarczy, żeby większość ludzi bała się pająków. Także inne pajęczaki, skorpiony, wzbudzają strach ze względu na swoje długie kolce jadowe. Niektóre pajęczaki dorastają do ogromnych rozmiarów, inne mają złowieszcze nazwy. Czy naprawdę są takie groźne, jak myślimy?
-
Zobacz film W klimacie umiarkowanym, jaki panuje w naszym kraju, komary nie przenoszą na szczęście groźnych chorób. Ich ukąszenie powoduje jedynie swędzące i bolące bąble. Nic przyjemnego, ale w niczym to nie zagraża naszemu zdrowiu. Naukowcy jednak alarmują, że stopniowe ocieplenie klimatu może nawet już za 10 lat sprowadzić na południe Europy gatunek komara, który roznosi ciężkie wirusowe choroby.
-
Zobacz film Nie są groźne dla człowieka, nie żądlą ani nie gryzą, ale ich hałas może być nie do zniesienia. Mowa o cykadach. Samce wabiące samice wydają niezwykle głośny dźwięk. Chór milionów cykad to hałas powyżej 100 dB, to prawie tyle, co młot pneumatyczny! Naukowcy ostrzegają mieszkańców wschodnich stanów USA (Wirginii, Wirginii Zachodniej, Południowej Karoliny), że właśnie w tym roku miliony tych owadów wyjdą ze swoich podziemnych gniazd.
-
Zobacz film Kolorowe kwiaty na balkonie wyglądają na pewno pięknie. Jednak jeszcze większą satysfakcję mogą przynieść nam własnoręcznie wyhodowane na balkonie czy tarasie owoce i warzywa. To jest możliwe! Ale jakie gatunki wybrać?
-
Zobacz film Użądlenie przez pszczołę, osę, szerszenia czy trzmiela jest bolesne, a w skrajnych przypadkach, gdy owad ukąsi w okolicę ust, gardła lub języka, bywa niebezpieczne. Bardzo uważać muszą także osoby uczulone na jad, bo nawet jedno użądlenie może spowodować wstrząs anafilaktyczny.
-
Zobacz film Co jeść i pić, żeby choć odrobinę poprawić sobie nastrój? Napoje wyskokowe odradzamy, ponieważ alkohol działa depresyjnie i w rezultacie tylko pogłębi przygnębienie. Ale są produkty zdrowe i dostępne, które na pewno trochę nam pomogą.
-
Zobacz film Basen kojarzy się zawsze z zapachem chloru, ale coraz więcej pływalni zaczyna uzupełniać dezynfekcję wody także ozonem, co pozwala zmniejszyć dawki chloru oraz przyspieszyć uzdatnianie wody. Ozon jest także wykorzystywany do dezynfekcji pomieszczeń, hal fabrycznych i wnętrz samochodów. W czasie pandemii ulice miast są dezynfekowane woda ozonowaną. Czym jest ozon i jak działa?
-
Zobacz film Konserwy to zaskakująco stary wynalazek. Rozpowszechniły się w czasie wojen napoleońskich. Początkowo do konserwacji żywności używano butelek po trunkach. Konserwy pomagały przetrwać żołnierzom na frontach, a w latach 60. słynna puszka zupy pomidorowej Andy’ego Warhola stała się symbolem popkultury. W czasie pandemii wiele osób zaopatrzyło się w zapasy warzyw i owoców w puszkach. Czy warto je jeść, gdy nie mamy możliwości kupić świeżych?
-
Zobacz film Budzimy się z myślą o niej, robimy dla niej przerwę w pracy i wciąż szukamy najlepszego sposobu na jej przyrządzenie. Kawa ma dużo więcej zalet niż wad, więc jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Prawdziwi kawosze o kawie wiedzą wszystko, ale czy na pewno?
-
Zobacz film Z powodu pandemii musimy ograniczyć do minimum wyjścia z domu. Sprzątamy teraz może nawet częściej i staranniej niż przedtem, a mimo to na meblach zbiera się więcej kurzu niż zwykle. Jaka jest tego przyczyna? Odpowiedź na to nieprzyjemne zjawisko kryje się w składzie domowego kurzu...
-
Zobacz film Z powodu pandemii musimy ograniczyć do minimum wyjścia z domu. Wiele kobiet z przerażeniem obserwuje zwiększone wypadanie włosów. Przecież zwykle nie są aż tak bardzo widoczne w domu, na podłodze i w łazience. Ale czy to na pewno powód do niepokoju?
-
Zobacz film Los ciężko je doświadczył. Zostały oszpecone przez chorobę lub okrutne ataki. Nie poddały się jednak, mimo hejtu i złośliwości ludzi pomagają innym osobom w podobnej sytuacji. Lizzie Velasquez znalazła w Internecie brutalne komentarze na swój temat. To zainspirowało ją do pomocy innym osobom prześladowanym z powodu swojego wyglądu...
-
Zobacz film Gdy coś nas boli, pierwsze co słyszymy od ludzi, to: „weź sobie coś zażyj”, a drugie: „zrób sobie okład”. Pytanie tylko, jaki okład będzie lepszy, gorący czy zimny? Kiedy je bezpiecznie stosować? Na przykład nie można przykładać lodu bezpośrednio na skórę, woreczek z lodem trzeba owinąć ściereczką. Zobacz inne porady.
-
Zobacz film Odpowiednie nawodnienie jest niezmiernie ważne. Wysuszona śluzówka gardła i nosa jest bardziej podatna na koronawirusy i inne patogeny. Warto pić dobrej jakości wodą mineralną. Nie wszystkim jednak smakuje niegazowana, a o szkodliwości gazowanej krąży wiele mitów.
-
Zobacz film Herbata o poranku rozgrzewa, a jej aromat dodaje otuchy. Dzięki zawartości teiny ma działanie pobudzające. Wszystkie rodzaje herbat zawierają teinę, czyli po prostu kofeinę, a zawartość jej różni się ze względu na warunki uprawy oraz procesy suszenia i fermentacji.
-
Zobacz film Cały świat z nadzieją czeka na szczepionkę na koronawirusa. Nawet antyszczepionkowcy przestali pisać bzdury w Internecie. W XXI wieku mamy ogromny postęp w medycynie i to nasza wielka szansa, A jak było dawniej i kiedy nastąpił przełom? Już w średniowieczu zauważono, że po przebyciu niektórych chorób, ludzie się na nie uodparniają. Nie wiedziano wtedy oczywiście nic o bakteriach i wirusach...
-
Zobacz film W czasie pandemii koronawirusa trudno się dostać do dentysty. Jak sobie pomóc w domu, gdy boli ząb lub dziąsło? Przedstawiamy kilka naturalnych sposobów. Oczywiście nie zastąpią wizyty u stomatologa, ale mogą trochę złagodzić ból i infekcję.
-
Zobacz film Wiele osób siedzi teraz w domach i pracuje zdalnie. Brakuje nam ruchu i zwykłych spacerów, a z tym wiążą się kłopoty z prawidłowym krążeniem. Zimne ręce i dłonie to duży dyskomfort. Dotyka to zwłaszcza osób zestresowanych albo nałogowo palących papierosy.
-
Zobacz film Zawsze warto dbać o odporność organizmu, a teraz w czasie pandemii jest to szczególnie ważne. Podpowiadamy, czego unikać i na co zwracać szczególną uwagę.
-
Zobacz film Ciecierzyca, cieciorka, znana też jako groch włoski, jest cenna zwłaszcza dla wegetarian, ponieważ jest doskonałym źródłem białka. Ciecierzyca zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, a więc może zastępować mięso. Dlaczego teraz o niej przypominamy?
-
Zobacz film Nie wszystkie doniesienia z ostatnich dni wzbudzają niepokój. Zebraliśmy kilka bardzo pozytywnych informacji, które dają nadzieję w czasie pandemii COVID-19.
-
Zobacz film Zastanawiasz się czasem, co sprawia, że posiłki w restauracjach wyglądają tak smakowicie? Na dodatek kucharze potrafią je przygotować niesamowicie sprawnie i szybko. Oprócz swej wiedzy kulinarnej stosują proste triki!
-
Zobacz film Celebryci i influencerzy prześcigają się w dziwactwach i groteskowych modyfikacjach ciała, aby zyskać rozgłos. Ale sława w Internecie nie dotyczy tylko ludzi, czasem także sympatycznych czworonogów, które stają się popularne niekoniecznie na własne życzenie.
-
Zobacz film Do Europy kawa przywędrowała wraz z Turkami, którzy wyruszając na podbój Wiednia w 1683 roku, zabrali ze sobą potężne zapasy swojego ulubionego napoju. Gdy polski król Jan III Sobieski rozgromił siły wielkiego wezyra Kary Mustafy, w ręce Polaków wpadły wszystkie skarby tureckiego władcy zgromadzone w obozie. Wśród nich były zapasy ziaren, które zwycięzcy uznali za paszę dla wielbłądów. A kto pierwszy w Europie poznał się na kawie? To ciekawa historia...
-
Zobacz film Koronawirus rozprzestrzenia się na świecie. W Internecie natychmiast pojawiło się mnóstwo rad, jak można uniknąć zakażenia. Niektóre z nich są niestety nieskuteczne, a nawet bardzo szkodliwe.
-
Zobacz film Moda na gotowanie i zdrowe odżywianie ogarnęła cały świat, a więc ludzie mają coraz większą wiedzę na temat tego, co jedzą. Są jednak trzy produkty, o które kłótnie nigdy chyba nie ustaną!
-
Zobacz film Ryby to samo zdrowie i wspaniały smak. Jednak niektórych gatunków ryb lepiej unikać, ponieważ mogą nam przynieść więcej szkody niż pożytku. Na przykład śmiertelnie trująca ryba fugu, specjał japońskiej kuchni. Wnętrzności ryby zwierają silną truciznę. Z powodu zatruć tym przysmakiem umiera rocznie nawet kilkanaście osób.
-
Zobacz film W czasie, gdy koronawirus rozprzestrzenia się w Europie, warto szczególnie zadbać o odporność i unikać tego, co ją niszczy. Naukowcy są zgodni - nadmiar cukru w diecie znacząco obniża odporność. Nie wystarczy ograniczyć słodycze. Cukier ukryty jest nawet tam, gdzie nikt się go nie spodziewa!
-
Zobacz film Po powrocie z urlopu spodziewamy się, że będziemy wyglądać pięknie, a skóra będzie wręcz promieniować zdrowiem. Podróżujący samolotami do bardziej odległych miejsc mogą jednak być niemile zaskoczeni. Po kilka godzinach na skórze mogą pojawić się brzydkie wypryski i zaczerwienienia. Skąd się bierze samolotowy trądzik?
-
Zobacz film Cały świat z niepokojem obserwuje rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa z Wuhan. Czy wirus może spowodować pandemię zagrażającą całej ludzkości? Z czym tak naprawdę mamy do czynienia?
-
Zobacz film Prawdziwi kawosze o kawie wiedzą wszystko. Sztukę parzenia tego napoju zawsze jednak można udoskonalić… Jeżeli kupujemy ziarna kawy, to informacja o wysokości położenia plantacji może mieć duże znaczenie i świadczy o tym, że trafiliśmy na rzetelnego sprzedawcę. Im wyżej położona jest plantacja, tym ziarna dojrzewają dłużej i w cięższych warunkach. Taka kawa ma głębszy aromat i kwaskowaty smak.
-
Zobacz film Ludzie są w stanie poddać się najbardziej nieprzyjemnym zabiegom i połknąć każde obrzydliwe lekarstwo, aby wyzdrowieć. Nie chcemy tu ani potwierdzać, ani też kwestionować skuteczności alternatywnych terapii, ale trzeba przyznać, że niektóre są dość szokujące…
-
Zobacz film Folia aluminiowa zabezpiecza żywność przed światłem, działaniem niskich i wysokich temperatur czy wilgocią. Ma wiele zwolenników ze względu na wygodę zastosowania, ale też przeciwników, którzy obawiają się szkodliwości aluminium. Niezależnie od tych skrajnych opinii, warto postępować zgodnie z instrukcją. Nie wszyscy wiedzą na przykład, dlaczego folia ma dwie strony – błyszczącą i matową. Błyszcząca strona zatrzymuje ciepło. Gdy chcemy, żeby potrawa szybko nie wystygła, zawijamy ją w ten sposób, żeby błyszcząca powierzchnia znalazła się od wewnątrz. Tak samo postępujemy, gdy używamy folii do pieczenia. Gdy chcemy z kolei, aby potrawa zachowała świeżość i nie przegrzała się w upalny dzień, wtedy zawijamy matową stroną do środka.
-
Zobacz film Nad morzem koniecznie chcemy zjeść rybę w smażalni, a w górach zawsze mamy ochotę na oscypki. Serki wędzone, owalne i w kształcie beczułki, czyli scypki, gołki czy sery gazdowskie, można kupić o każdej porze roku i w całej Polsce. A jak znaleźć prawdziwy oscypek?
-
Zobacz film Każdy może się kiedyś znaleźć w niewłaściwym czasie w niewłaściwym miejscu. Trudno wskazać miejsce na świecie, gdzie mamy pełną gwarancje bezpieczeństwa. Jednak według analizy i rankingu przygotowanego przez The Economist Intelligence Unit istnieją miasta, gdzie przestępczość jest pod kontrolą, a służby zdrowia, ratownictwo, warunki sanitarne i ochrona antyterrorystyczna funkcjonują doskonale.
-
Zobacz film Są prześladowani, mordowani i okaleczani z powodu zabobonnej wiary. Albinosi w Tanzanii muszą się ukrywać i żyją w ciągłym strachu. Wiara w czarną magię oraz brak edukacji na ten temat jest dla albinosów często wyrokiem śmierci lub kalectwa. Miejscowi nazywają ich „białymi duchami” i wierzą, że mają oni niezwykłą moc, a ich ciała uzdrawiają...
-
Zobacz film Gejsza w kulturze zachodniej często mylona jest z kobietą lekkich obyczajów. Żeby zrozumieć, jaka to ogromna pomyłka, trzeba wiedzieć o tradycji tego zawodu kilka istotnych rzeczy. Gejsza to po japońsku dosłownie „człowiek sztuki”, a więc - artystka. Współczesne gejsze, tak jak i te dawne, zarabiają nawet kilkakrotnie więcej niż wynosi przeciętna pensja...
-
Zobacz film „Mamma Mia!” to niewątpliwie kultowy film, który podbił serca tysięcy widzów dzięki wykorzystaniu muzyki zespołu ABBA. Zdjęcia do „Mamma Mia!” powstały na greckiej wyspie Skopelos. Drugą część pt. „Mamma Mia! Here We Go Again” kręcono na chorwackiej wyspie Vis. Co skłoniło producentów do zmiany miejsca nagrań? Nic innego, jak niskie podatki. Vis dzięki produkcji zyskało na rozgłosie i natychmiastowym przyroście turystów, jednakże czy możemy znaleźć tam jakiekolwiek ślady filmowe?
-
Zobacz film To zrozumiałe, że taka na przykład zupa pomidorowa może się w końcu znudzić i będziemy chcieli poszukać mocniejszych wrażeń smakowych. Jednak na świecie istnieją potrawy, których zjedzenie niesie ogromne ryzyko. Mogą doprowadzić do śmierci. Po co ludzie to jedzą?
-
Zobacz film Niesamowity postęp medycyny daje nadzieję, że nie będzie tak źle jak w dawnych czasach w razie wybuchu jakiejkolwiek pandemii. Jednak wciąż pojawiają się nowe szczepy groźnych wirusów. Przykładem jest wirus SARS, którego pierwsze przypadki obserwowano w 2002 roku. Ostatnio śledzimy niepokojące doniesienia o rozprzestrzenianiu się nowego szczepu koronawirusa. Ludzkość przeżyła wiele prawdziwych pandemii. Najsłynniejsza to czarna śmierć, która w XIV wieku zabiła nawet do 60% ludzi w Europie. Stosunkowo niedawno, bo w latach 1918-1919 niezwykle groźna grypa hiszpanka spowodowała śmierć milionów osób na całym świecie.
-
Zobacz film Niektóre tradycje i zwyczaje z dalekich i egzotycznych regionów często wydają nam się szokujące i okrutne. Wiele z obyczajów, których nie rozumiemy, dotyczy modyfikacji ciała. Na szczęście rozwój cywilizacji powoli wypiera stare rytuały, zwłaszcza te najbardziej makabryczne.
-
Zobacz film Wyspa Sulawesi w Indonezji – to często pomijany region przy planowaniu wakacji. Z pewnością nie jest to miejsce, w którym możemy wydać zaoszczędzone pieniądze. Jednak dzięki niezwykłym obrzędom wyspa przyciąga coraz liczniejszą rzeszę turystów.
-
Zobacz film Kupione w sklepie owoce i warzywa zazwyczaj myjemy przed zjedzeniem; to dla większości osób jest oczywiste. Taka na przykład sałata aż się prosi, żeby ją opłukać, inaczej ziarnka piasku zgrzytające w zębach zepsują nam cały posiłek. Ale nie wszystkie produkty można myć. Niekiedy możemy sobie zaszkodzić…
-
Zobacz film Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż ugotowanie makaronu. A jednak o prawidłowe przygotowanie tej potrawy toczą się zawzięte spory. Jednym z gorących tematów wielbicieli makaronu jest kwestia: płukać czy nie płukać?
-
Zobacz film Skorupki jajek zazwyczaj lądują w koszu na śmieci. A naprawdę szkoda je marnować, bo są przecież cennym źródłem wapnia. Wbrew powszechnym mitom, szkodliwe metale ciężkie nie odkładają się w skorupkach jaj. To naturalny mechanizm ochronny dla zarodków kurczaków. Ze skorupek jaj można zrobić odżywczy proszek, który warto dodawać do koktajli, musli i sałatek. Regularnie stosowany wzmocni kości oraz odżywi skórę, włosy i paznokcie.
-
Zobacz film Miód towarzyszy ludzkości niemal od początków cywilizacji, gdy pszczoły zostały udomowione. Zawiera cenne przeciwutleniacze i substancje o lekkim działaniu bakteriobójczym, oraz śladowe ilości witamin. Niestety naukowcy na razie nie potwierdzają jednoznacznie jego leczniczych właściwości, ale… wszystko przed nami.Badania zostawiamy naukowcom, a my skupimy się na tym, jak rozpoznać, czy kupowany miód jest prawdziwy.
-
Zobacz film Kawa, zielona herbata matcha czy guarana to popularne sposoby na poranną energię. Jednak kofeina niektórym osobom szkodzi, a specyficzny smak matchy czy gorzki wywar guarany nie wszystkim odpowiada. A gdyby spróbować „różowej kawy” czyli latte z buraka? To porcja czystego zdrowia i energii oraz… hit ostatnich lat w serwisach społecznościowych.
-
Zobacz film Zimy w ostatnich latach są łagodne, ale jednak w styczniu i lutym możemy spodziewać się mroźnych dni. Temperatura w pomieszczeniach nie powinna spadać poniżej 18°C, a najlepiej się czujemy, gdy jest około 20°C. Jak uzyskać nawet do 2 stopni więcej w mieszkaniu, nie zwiększając ogrzewania? Nie wszyscy wiedzą, że okna mają tryb zimowy i letni.
-
Zobacz film Buraki to samo zdrowie i prawdziwy eliksir młodości. Nie wszyscy jednak wiedzą o kilku szczególnych zaletach tych warzyw.
-
Zobacz film Zimowy górski krajobraz wygląda bardzo sielankowo... na zdjęciach. Może dlatego niedoświadczeni turyści popełniają czasem błędy, które zagrażają ich życiu albo narażają ich na gigantyczne koszty. Nieodpowiednie buty i ubranie, zły stan zdrowia, wędrówki na skróty, wpływ alkoholu, to tylko niektóre czynniki ryzyka...
-
Zobacz film Koty są rozpieszczone, urocze, nieznośne i kochane. Budzą od wieków skrajne emocje. W średniowieczu uważano je za diabelskie zwierzęta, a w starożytnym Egipcie z kolei za święte istoty, które po śmierci z szacunkiem balsamowano, a za zabicie kota groziły surowe kary.Oprócz kapryśnego charakteru te zwierzaki mają też niezwykłe zdolności...
-
Zobacz film Lukrowane babeczki, pierniczki i torty są nie tylko smakołykiem, ale i ozdobą stołu. A jeżeli nie chcemy używać do lukru syntetycznych barwników lub akurat nie mamy ich pod ręką? Piękne kolory uzyskamy, wykorzystując dostępne i naturalne produkty.
-
Zobacz film Święta mają zapach choinki, mandarynek i oczywiście pierników. Aromat piernikowego ciasta to przede wszystkim korzenne goździki. Są to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego. Aby przyprawa zachowała zalety smakowe i lecznicze, musi być świeża. Jak to sprawdzić?
-
Zobacz film Polacy wciąż chętnie wybierają karpie na wigilijny stół, choć coraz częściej są one zastępowane innymi gatunkami, takimi jak śledź, pstrąg, dorsz czy łosoś. Zwolennicy świątecznego karpia nie zawsze zdają sobie sprawę, że nie jest to wcale staropolska tradycja...
-
Zobacz film Popularne w polskiej kuchni kiszonki to prawdziwe superfood. Dają niezliczone korzyści dla zdrowia, nie mówiąc o tym, że mają śmiesznie mało kalorii. W sklepach można znaleźć produkty określane jako kiszone i kwaszone. Często zastanawiamy się, skąd się to bierze. Różnica nie tkwi w nazwach produktów, bo są one stosowane zamiennie, ale w procesach produkcyjnych.
-
Zobacz film Kiedyś była nazywana pogardliwie „cytryną dla ubogich”. Ale to dawne czasy… Teraz żurawina zyskuje zaufanie medycyny klasycznej oraz jest nareszcie doceniana i w kuchni, i w profilaktyce zdrowotnej.
-
Zobacz film Mikrofalówka to z pewnością wygodny i szybki sposób na podgrzanie potrawy. Jednak wiele osób nadal używa jej bardzo nieufnie. O jej szkodliwości i promieniowaniu krąży mnóstwo mitów. Poza tym ludzie nie do końca rozumieją mechanizm działania mikrofalówek. Czy naprawdę jest się czego obawiać?
-
Zobacz film Przywiązany do drzewa, umierający z pragnienia, okrutnie poraniony. Najlepszy przyjaciel człowieka nie zasługuje na taki los. Ustawodawcy i obrońcy praw zwierząt mają nadzieję, że takie sytuacje będą coraz rzadsze w Polsce.
-
Zobacz film „Przeżyłem własną śmierć” – dla większości osób to szokujące słowa. Takie doświadczenie na granicy życia i śmierci oferuje ośrodek w Seulu. Na czym polega ta kontrowersyjna i wstrząsająca terapia?Hyowon Healing Center w Seulu to ośrodek, który oferuje swoim klientom szokująca terapię – „żywe pogrzeby”. Ma im to pomóc w życiowych problemach i zapobiec depresji lub myślom samobójczym. Grupowy „pogrzeb na żywo” przebiega według ustalonego rytuału...
-
Zobacz film Za kilogram tych grzybów można zapłacić nawet 25 tysięcy złotych. Ich smak i zapach jest trudny do określenia i niepowtarzalny. Koneserzy porównują ten aromat do mieszanki czekolady, orzechów, ziemi i zapachu lasu. Mowa o truflach – grzybach, które jeszcze sto lat temu były nazywane „czosnkiem bogaczy” i były dość łatwo dostępne. Teraz stały się symbolem wykwintnej kuchni i zbytków. Ceny najcenniejszych trufli białych na aukcjach sięgają nawet 100 tys. euro. za kilogram.
-
Zobacz film Pogodę trudno precyzyjnie przewidzieć, zawłaszcza w ostatnich latach, gdy często obserwujemy anomalia temperatury. Tradycyjnie wszyscy narzekają, że prognoza się nie sprawdza. Wiele osób marzy o białych świętach, ale jest za wcześnie, żeby przepowiedzieć śnieg. A może jednak uwierzyć w ludowe przysłowia i zabawić się w pogodowe wróżby?
-
Zobacz film Awokado niewątpliwie zasłużyło na miano superfood. To cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego i potasu. Awokado jest dość kaloryczne, ale pamiętajmy, że to są wyjątkowo zdrowe kalorie! Dlaczego jednak jest aż tak drogie? Przecież to nie jest jedyny egzotyczny owoc w naszych sklepach.
-
Zobacz film Tłuste jedzenie kojarzy się od razu z otyłością. Wiele osób myśli, że brak tłuszczu w diecie to gwarancja pięknej sylwetki i zdrowia, a to spore uproszczenie i ogromny błąd. Tłuszcze są niezbędne do życia. Problem polega jednak na wyborze tych właściwych, zdrowych.
-
Zobacz film Domowe ciasto pozbawione kalorii, które można jeść w nieograniczonych ilościach? Brzmi świetnie, ale niestety taki przepis nie istnieje. Możemy natomiast choć trochę zbliżyć się do ideału i użyć zamiast cukru jego zdrowszych zamienników.
-
Zobacz film Budzisz się z bólem szczęki, uszu albo głowy i czujesz nieznośne napięcie mięśni? Być może cierpisz na bruksizm. W diagnozie pomoże dentysta. Na pewno od razu zwróci uwagę na charakterystycznie starte uzębienie. Zgrzytanie zębami to przede wszystkim problem stomatologiczny, ponieważ wyglądają tak, jakby się je dosłownie zjadało!
-
Zobacz film Mówi się, że aby wyzdrowieć, człowiek jest gotowy przełknąć wyjątkowo paskudne lekarstwo i znieść nawet bardzo nieprzyjemną kurację. Osobom o słabych nerwach trudno chyba wyobrazić sobie jeden z najbardziej obrzydliwych, ale niezwykle skuteczny sposób – larwoterapię. Chirurdzy stosują ją przy leczeniu przewlekłych ran, stopy cukrzycowej, owrzodzeń, odleżyn oraz zakażeń bakteriami opornymi na antybiotyki.
-
Zobacz film Obce i inwazyjne gatunki kojarzą się raczej z filmami o kosmitach, jednak możemy spotkać je na co dzień w Polsce. To nic innego, jak zwierzęta i rośliny niefortunnie sprowadzone przez człowieka. Miały wspomóc rolnictwo lub hodowlę, niestety wymknęły się spod kontroli i zagrażają naszym rodzimym gatunkom, a czasami są uciążliwe dla nas samych.
-
Zobacz film Znajdziemy je w każdej kuchni. Są tanie i dostępne. Dodają aromatu i smaku potrawom, ale często zapominamy, że mają także dobroczynny wpływ na zdrowie. Na niektóre przyprawy warto zwrócić szczególną uwagę.
-
Zobacz film Cukier ma ostatnio bardzo złą opinię. I nie chodzi tylko o słodycze, ale też o przetworzoną żywność. Czy lekarze i naukowcy słusznie podnieśli taki alarm? Co jest prawdą, a co mitem?
-
Zobacz film Jesień to niestety czas, gdy często atakuje nas zły nastrój i narzekamy na zbędne kilogramy. Na jedno i drugie istnieje prosty sposób – kawa na ostro. Kawa z dodatkiem piekącego chili to rozgrzewający i pobudzający napój. Za niezwykle ostry smak papryczki chili odpowiada alkaloid - kapsaicyna. Przyprawa przyspiesza przemianę materii, pomaga zapobiegać zakrzepom krwi i niektórym nowotworom oraz znacznie poprawia nastrój, ponieważ stymuluje wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Do kawy wystarczy dodać szczyptę chili, nie więcej!
-
Zobacz film O zielonej kawie słyszeli na pewno wszyscy, którzy szukali naturalnych spalaczy tłuszczu. Czym ta kawa różni się od czarnej, oprócz tego, że rzeczywiście ma zielony kolor?
-
Zobacz film Żółte nasionka kozieradki nadają potrawom słodko-gorzki orzechowy posmak. Roślina nazywana jest bożą trawką lub greckim sianem. Miałaby szansę na bardziej przebojową nazwę i stałaby się hitem w naturalnej kosmetyce, gdyby nie dość mocny, jakby „rosołowy” zapach. Jednak doświadczone zwolenniczki domowych sposobów na urodę i tak przekonują, że wcieranie naparu z nasion w skórę głowy daje już nawet po tygodniu niesamowite efekty!
-
Zobacz film Zanim dopadnie nas jesienne przeziębienie, warto zadbać o odporność. Jeszcze mamy trochę czasu przed sezonem katarowym! Tym razem dwa naturalne sposoby, mniej popularne niż niezawodny czosnek, ale równie skuteczne.
-
Zobacz film Całe dnie za biurkiem, potem samochodem do domu, spacer najwyżej w pogodny weekend, a w zimie prawie nigdy. Brzmi znajomo? Ostatnie badania norweskich naukowców przerażają, ale dają jednak pewne nadzieje… Najpierw złe wieści. Okazuje się, że 20 lat siedzącego trybu życia to dwukrotnie większa możliwość przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca i naczyń. Kilkuset Polaków dziennie umiera w wyniku chorób układu krążenia.
-
Zobacz film Latte, cappucino, macchiato – do ich przyrządzenia niezbędne jest mleko. Osoby, którym krowie mleko szkodzi, nie muszą jednak rezygnować z pysznej kawy z pianką. Wybraliśmy najlepsze roślinne zamienniki.
-
Zobacz film Paluszki krabowe, sardynki w puszce i oscypki. Co łączy te produkty? Otóż nie zawsze są tym, co sugeruje ich nazwa.
-
Zobacz film Figi są w Polsce mało popularne, zwłaszcza te świeże, a przecież zawsze warto spróbować nowego owocowego smaku. Kupując owoce, powinniśmy wybrać te bardziej dojrzałe, ponieważ mają więcej przeciwutleniaczy i lepiej smakują. Zawierają sporo potasu regulującego ciśnienie krwi, a także wapń, magnez i cenne polifenole. Figi stosowane są w medycynie naturalnej pomocniczo przy wielu schorzeniach.
-
Zobacz film W ciągu dnia udaje ci się zachowywać zdrową dietę, wybierasz lekkie, urozmaicone posiłki, jednak często rezygnujesz ze śniadania, a wieczorem i w nocy tracisz kontrolę i zaczynasz jeść ogromne ilości słodkich i kalorycznych przekąsek. Jeśli ci się to zdarza albo komuś z twoich bliskich – w żadnym wypadku nie lekceważ tego, tylko poszukaj pomocy psychologa lub powiedz o problemie lekarzowi pierwszego kontaktu.
-
Zobacz film Grill to bardzo przyjemny pomysł na ogrodową imprezę. Niestety naukowcy znowu nie mają dobrych wieści dla miłośników pieczonych kiełbasek. Podczas grillowania powstają szkodliwe, rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Związki te tworzą się także podczas spalania odpadów, palenia tytoniu i są obecne w spalinach samochodowych, więc wnioski nasuwają się same.
-
Zobacz film Są nie tylko pyszną przekąską, ale przede wszystkim naturalnym źródłem zdrowia i urody, dlatego latem obowiązkowo powinny zagościć w naszej kuchni i… łazience.
-
Zobacz film Po sezonie na czereśnie i borówki, lato ma dla nas kolejny cenny, owocowy dar – winogrona. Nie możemy tego przegapić, bo nie dość, że cudownie smakują, to według badań owoce te chronią przed groźnymi chorobami.
Czego nie może robić skoczek narciarski?
Dawid Kubacki odpowiedział na pytanie Interii: na co nie może sobie pozwolić skoczek narciarski. Czy tłuste grille i imprezy z piwem są całkowicie zakazane? Czy trener może zabronić uprawiania sportów ekstremalnych?
Dodano:
Poniedziałek, 12 czerwca 2017 (07:00)
Więcej na temat:Dawid Kubacki