Co zrobić, by zagraniczna podróż nie stała się koszmarem

Wyjeżdżasz do kraju, w którym warunki sanitarne pozostawiają wiele do życzenia? Dowiedz się, które szczepienia obowiązkowe musisz przedtem wykonać. Ich brak może narazić cię na niemiłe konsekwencje, chociażby niepozwolenie na wjazd lub kwarantannę na twój koszt.

Przed wyjazdem trzeba udać się do lekarza medycyny podróży, który indywidualnie dobierze odpowiednie szczepienia, biorąc pod uwagę stan zdrowia wyjeżdżającego, trasę jego podróży, jej charakter oraz porę roku.

„W krajach tropikalnych sytuacja epidemiologiczna potrafi zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Dobór szczepień zależy również od stanu zdrowia podróżnika, dlatego zdarza się, że kilka osób jadących w to samo miejsce otrzymuje od specjalisty różne wytyczne dotyczące szczepień i pozostałej profilaktyki” – zaznacza w rozmowie z serwisem infoWire.pl dr n. med. Agnieszka Wroczyńska z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni.

Jak dodaje ekspertka: „O zdrowie w podróży dobrze jest dbać także w inny sposób. Posiłki i napoje dobierajmy starannie i stosujmy się do zasady: ugotuj, zaparz, obierz lub zapomnij. Chrońmy się też przed owadami – zaopatrzmy się w skuteczne środki odstraszające komary i śpijmy w bezpiecznym pomieszczeniu z klimatyzacją lub pod moskitierą”.

Ochrona przed chorobami jest wskazana jednak nie tylko przed wyjazdem do miejsca o mało sterylnych warunkach. Pamiętać o niej powinny również osoby udające się do luksusowych kurortów.
Dodano: Środa, 10 sierpnia 2016 (07:57)
Źródło: Infowire.pl- infoWire.pl

Reklama