Co każdy początkujący biegacz wiedzieć powinien

Bieganie jest w modzie! Wiele osób wybiera dziś właśnie taką formę aktywności fizycznej - ale czy bieganie jest dla wszystkich? Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, by sport ten wyszedł nam na zdrowie, a nie zaszkodził? Posłuchajcie, co do powiedzenia na ten temat ma trener personalny, Wiesława Olkowska.

- Przed rozpoczęciem przygody z bieganiem warto upewnić się, że jest się zdrowym. - Upewnijmy się, że nasze kolana czy stawy skokowe są w dobrej formie; że nic nam nie dolega - mówi ekspertka. - Na początku nie rzucajmy się też od razu na godzinne biegi. Zacznijmy od 15 minut, przeplatając marsz z truchtem lub biegiem. Nie starajmy się też biegać codziennie, ponieważ nasze ciało musi się przyzwyczaić do nowego wysiłku. Lepiej jest biegać co drugi dzień - dodaje.

Nieodłącznym elementem każdego treningu jest rozgrzewka. Zapobiega ona kontuzjom. - Wystarczy nawet lekki trucht, by rozgrzać mięśnie, lub standardowa rozgrzewka, jak na lekcji WF - mówi Olkowska. Co istotne, ćwiczenia rozciągające powinniśmy wykonywać po biegu, a nie przed nim.

Pamiętajmy, że bieganie ma być przyjemnością, a progres wynika z konsekwencji i stopniowego zwiększania intensywności treningów. Nie chodzi o to, by od razu przebiec maraton.
Dodano: Wtorek, 19 maja 2015 (09:57)
Źródło: newsrm.tv- newsrm.tv
Więcej na temat:bieganie | porady
Reklama