Bielecki: Każdy minister finansów uwielbia inflację jako ukryty podatek

„Kończy się kadencja kierownictwa NBP, więc prezydent ma niezwykle komfortową sytuację, że może się zastanowić nad tym, kto w lecie przyszłego roku będzie kierował bankiem centralnym. (…) Na ostatnim kongresie (Europejski Kongres Finansowy – przyp. RMF FM) powiedzieliśmy, że – w oparciu o analizy wielu makro-ekonomistów – inflacja w tym roku i przyszłym będzie o wiele wyższa niż dopuszczalny cel inflacyjny” – tak na pytanie o to, czy kierownictwo Narodowego Banku Polskiego powinno być zmienione, odpowiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jan Krzysztof Bielecki.
Na uwagę Marka Tejchmana, że rząd broni się wskazując, że pensje rosną szybciej niż inflacja, były premier stwierdził: To jeszcze gorzej, bo w ten sposób uzasadniamy, że świetnie, że będzie ta spirala cenowo-płacowa, tylko że to znaczy, że nakręcamy mechanizm inflacyjny w sposób książkowy i to znaczy, że propagujemy ukryty podatek. Ja wiem, że każdy minister finansów uwielbia inflację jako ukryty podatek. Płacą go wszyscy obywatele, a ja jako minister finansów się cieszę, bo mi rosną przychody z akcyzy, z podatków pośrednich, więc zawsze wygrywam, a trochę jestem wolniejszy w waloryzowaniu świadczeń.
Jeśli zaczynamy mówić, że (Bruksela - przyp. RMF FM) to okupant, że to jest agresja przeciwko naszemu państwu. Jeżeli mówimy, że rzuca to nas na kolana, jeśli mówi się, że jesteśmy szantażowani, to chcę powiedzieć, że wtedy zaczynamy budować przekonanie, szczególnie wśród tych, którzy słuchają PiS-u, że może rzeczywiście jesteśmy takim biednym narodem, na którego wszyscy czyhają - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jan Krzysztof Bielecki pytany o to, czy możliwy jest polexit. Troszeczkę jak Anglicy zaczynamy wpadać w mechanizm samospełniającej się rewolucji, przepowiedni - dodał w dalszej części rozmowy były premier.
Myślę, że największy błąd jaki zrobił PiS to jest pokazanie ludziom, że najlepsze co mogą dla nich zrobić to dać pieniądze do kieszeni” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF F
Dodano: Piątek, 17 września 2021 (22:29)
Źródło: RMF FM- RMF

Reklama