Aromaty spożywcze: czy powinniśmy kręcić na nie nosem?

Obecnie prawie każdy produkt spożywczy zawiera jakieś dodatki. Często są to aromaty, które mają nadać żywności lepszy smak oraz intensywniejszy zapach i zachęcić przez to konsumentów do zakupu towaru. Czy stosowane aromaty spożywcze nie są jednak szkodliwe dla naszego zdrowia?

Aromaty spożywcze dzielimy na trzy rodzaje: naturalne, identyczne z naturalnymi oraz sztuczne. Są one dodawane do większości przetworzonych produktów spożywczych, np. przetworów mlecznych, słodyczy czy napojów, także alkoholowych. O tym, czy produkt zawiera aromaty, możemy dowiedzieć się z etykiety. Wszystkie dodatki do żywności są oznaczone symbolem E.

Oczywiście ze spożywaniem produktów zawierających aromaty spożywcze oraz inne dodatki nie należy przesadzać. W szczególności powinni unikać ich alergicy i osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego. Najlepiej jeść żywność jak najbardziej naturalną. Zwracajmy uwagę na etykiety! Przykładowo kiedy kupujemy jogurt waniliowy, upewniajmy się, że zawiera on faktycznie wanilię, a nie wanilinę, która jest sztucznym aromatem spożywczym.
Dodano: Poniedziałek, 26 czerwca 2017 (10:07)
Źródło: Infowire.pl- infoWire.pl
Reklama