Andrzej Dera: Nie jest planowana wizyta pana prezydenta w Rosji

"Nic się nie zmieniło w tej kwestii, z tego co wiem, nie jest planowana wizyta pana prezydenta w Rosji" - tak prezydencki minister Andrzej Dera odpowiada w Popołudniowej rozmowie w RMF FM na pytanie, czy Andrzej Duda wybiera się na mundial. "Myślę, że pierwszą rzeczą, którą ewentualnie można byłoby rozpatrywać, to gdyby Polska awansowała do finału, czego Polsce życzę, wtedy sam, osobiście będę namawiał prezydenta, żeby do Rosji jechał" - deklaruje gość Marcina Zaborskiego.

"Trudno mieć przeciwwskazania w sytuacji, kiedy przedstawiciele władzy występują o wstrzemięźliwość" - tak Dera mówi o decyzji prezydenta ws. ustawy o obniżeniu pensji parlamentarzystom. "Decyzja będzie należała do pana prezydenta, ale nie ma przesłanek, że jest to niezgodne z konstytucją" - dodaje. "Wszystkie siły polityczne powinny usiąść, porozmawiać i ustalić prawidłową hierarchię wynagrodzeń, a nie robić z kwestii wynagrodzeń maczugi, którymi się wymachuje" - uważa. Andrzej Dera pytany, czy prezydent podpisałby ustawę obniżającą wynagrodzenie głowy państwa, gdyby parlament przegłosował taką obniżkę, stwierdził: "myślę, że tak, nie miałby wyjścia".

„Pod koniec lipca prezydent będzie składał do Senatu pytania referendalne” – ujawnił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Andrzej Dera. „23 lipca jest posiedzenie Izby Wyższej – to pierwszy z możliwych terminów” – doprecyzował prezydencki minister. Jak dodał - „jutro (we wtorek – red.) są planowane propozycje pytań. Zostaną upublicznione, rozpocznie się dyskusja, są możliwe dyskusje, korekty” – mówił Dera.

Marcin Zaborski pytał swojego gościa również o postępy przy weryfikacji orderów Virtuti Militari. „Jesteśmy na ukończeniu” – stwierdził gość RMF FM. Jak tłumaczył, potrzebne jest powołanie specjalnej kapituły, która podejmie ostateczną decyzję ws. ewentualnego odebrania odznaczeń. Jak oceniał Dera, „ewidentnych (przypadków, w których medale powinny zostać odebrane – red.) jest kilka-kilkanaście. Mniej ewide
Dodano: Poniedziałek, 11 czerwca (19:03)
Źródło: RMF

Reklama