Alzheimer już nie jest chorobą seniorów! Dotyka coraz młodszych

Na chorobę Alzheimera, kojarzoną zazwyczaj z ludźmi po 60-tym roku życia, zachorować można już w wieku 20 lat! U młodych Alzheimer ma postać dziedziczną, wskazującą na istnienie pojedynczego genu, którego mutacje warunkują chorobę. Co ważne, taka postać choroby, ma zazwyczaj bardzo gwałtowny i ciężki przebieg.

Zdarza się, że pierwsza diagnoza następuje w wieku 17 lat. Objawy w każdej grupie wiekowej są takie same, niestety znakiem rozpoznawczym Alzheimera atakującego ludzi młodych, jest jego gwałtowny i ostry przebieg.

Objawy? To głównie zaburzenia pamięci, niezdolność przyswajania nowych informacji, utrata zdolności uczenia się, zmiany w osobowości i zachowaniu. Pacjenci czują się zagubieni, później dochodzą różnego rodzaju omamy słuchowe i wzrokowe – mówi Marta Ulicka, kierownik zespołu rehabilitantów, MEDI-system.

Inne czynniki, poza genetycznymi, które wywołują tę chorobę to miedzy innymi: wiek, płeć (bardziej narażone są kobiety), cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, a nawet niskie wykształcenie.
Dodano: Piątek, 28 sierpnia 2015 (12:18)
Źródło: newsrm.tv- newsrm.tv

Reklama