Alternatywa dla cukru. Nowy hit kulinarny?

Lucuma może zastąpić cukier, jest bowiem słodzikiem o niskim indeksie glikemicznym. Zawiera wiele składników odżywczych m.in. beta-karoten i żelazo. Smakiem przypomina syrop klonowy i stanowi dodatek do potraw. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z jej ilością.

Lucuma jest owocem, który pochodzi z andyjskich dolin Peru, Chile i Ekwadoru. W Europie najczęściej jest spotykana w krajach śródziemnomorskich np. Hiszpanii i Portugalii. Jej owoce przypominają wyglądem awokado, ponieważ mają kulisty kształt w zielonym kolorze, a wewnątrz znajduje się włóknisty, pomarańczowy miąższ. Lucuma jest produktem bardziej popularnym na Zachodzie niż w Polsce, dlatego w naszym kraju mało osób zdaje sobie sprawę, że można go stosować zamiast cukru.

– Takie owoce najpierw suszy się w całości, później się mieli, dzięki czemu uzyskuje się proszek, który jest stosowany jako słodzik. Można nim słodzić różnego typu potrawy lub koktajle. Może on także stanowić dodatek do musli, deserów czy lodów, wyjaśnia Magdalena Czyrynda-Koleda, z poradni dietetycznej Dietosfera.

Smak lucumy jest podobny do smaku syropu klonowego lub karmelu. Jej owoce są odżywcze, lekko słodkie i orzeźwiające. Jej miąższ, wysuszony i sproszkowany, doskonale się sprawdza w charakterze naturalnego słodzika lub środka aromatyzującego. Posiada ona m.in. wysoką zawartość błonnika pokarmowego, białko roślinne, wapń.
Dodano: Środa, 17 lutego 2016 (12:40)
Źródło: MondayNews- MondayNews
Reklama