Wirus grypy jest coraz groźniejszy

W sezonie jesienno-zimowym na grypę zachorowało ponad 3 mln osób! O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy 11-krotnie więcej przypadków zgonów z powodu grypy i jej powikłań – wynika z danych NIZP-PZH.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, brak apetytu, uczucie zmęczenia i rozbicia. Tym, co różni grypę od innych infekcji układu oddechowego, jest znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla zdrowia i życia powikłań, które są jej następstwem. Warto jednak pamiętać, że nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nawet o tym nie wiedząc, możemy być źródłem zagrożenia dla naszych najbliższych.

- Uważam, że szczepić się powinni wszyscy, którzy rozsądnie myślą o swoim zdrowiu i życiu. W przypadku pracowników służby zdrowia jest to o tyle istotne, że szczepiąc się przeciwko grypie chronią nie tylko siebie, ale także swoich pacjentów. Są dobre dowody na świecie, w szpitalach, w których personel się szczepi są lepsze wyniki, mniejsza śmiertelność pacjentów. Jest to również kwestia etyczna pracowników służby zdrowia – mówi Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

- Wirus grypy charakteryzuje się dużą zmiennością, dlatego przed każdym sezonem epidemicznym skład szczepionki przeciw grypie jest aktualizowany o cząsteczki nowych szczepów wirusa. Właśnie dlatego tak bardzo chcemy uświadamiać, jak ważne jest coroczne szczepienie – mówi prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Do końca marca NIZP-PZH odnotował 111 przypadków śmiertelnych, głównie z powodu wzrostu liczby zarażeń wirusem grypy A/H1N1.
Dodano: Poniedziałek, 11 kwietnia 2016 (15:09)
Źródło: newsrm.tv- newsrm.tv
Więcej na temat:grypa | szczepionki
Reklama