Stop nadużyciom i manipulacjom na GPW. W 2016 roku wejdzie w życie dyrektywa Market Abuse Regulation

W lipcu wejdzie w życie dyrektywa Market Abuse Regulation dotycząca nadużyć na rynku giełdowym. W przypadku wykrycia manipulacji karę grzywny będzie można nałożyć m.in. na osoby handlujące kontraktami terminowymi czy stosujące strategie w oparciu o handel wysokich częstotliwości. Rozporządzenie nałoży także obowiązek raportowania na spółki notowane na rynku NewConnect. Do tej pory raporty musiały składać bowiem jedynie podmioty z głównego rynku GPW.




– Rozporządzenie Market Abuse Regulation dotyczące nadużyć na rynku wejdzie w życie 3 lipca. Do tego czasu powinniśmy wdrożyć tę dyrektywę. Oznacza to, że bardzo istotnie wzrosną kary, jakie mogą być nakładane na członków zarządów i rad nadzorczych spółek. Wzrost w niektórych wypadkach kilkudziesięciokrotny – wyjaśnia prof. Wierzbowski.




Rozporządzenie MAR umożliwia nałożenie grzywny wynoszącej przynajmniej 300 proc. wysokości zysku osiągniętego w wyniku nadużycia. Nowe regulacje zakazują przy tym manipulacji na rynkach stóp procentowych czy w oparciu o handel wysokich częstotliwości (HFT). W chwili wejścia rozporządzenia w życia obowiązkiem raportowania objęte będą także spółki notowane na rynku NewConnect (do tej pory obowiązek dotyczył wyłączenie podmiotów z rynku regulowanego GPW).




Wiceprezes Rady Giełdy jest jednak zdania, że nowe regulacje mogą negatywnie wpłynąć na obraz polskiego rynku kapitałowego.




– Jeżeli jesteśmy krajem, w którym zarabia się relatywnie mniej niż w innych krajach unijnych, a kary mają być te same, to w gruncie rzeczy one w Polsce będą bardziej dolegliwe i to niestety może podziałać negatywnie na rozwój polskiego rynku – stwierdza.
Newseria Inwestor