"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Komary są w stanie skutecznie uprzykrzyć nam wypad do lasu czy nad jezioro, ale pamiętajmy że w naturze są niezbędne. Stanowią przysmak ptaków, nietoperzy czy ryb.
- Zobacz film Kostka brukowa z plastikowych butelek, a może materiał do oczyszczania wody z wycieków ropy pochodzący ze starych lodówek? To przykłady coraz bardziej wymyślnych sposobów przetwarzania odpadów. Ale żeby do nich mogło dojść, wszyscy musimy pamiętać o właściwej segregacji.
- Zobacz film W Polsce przybywa wilków. Ćwierć wieku temu, przed objęciem tych drapieżników ochroną, szacowano ich populację na ok. 500 osobników. Obecnie jest ich nawet 4 razy więcej. To zasługa naukowców, stowarzyszeń ochrony wilków i społeczników. Ale wokół tych zwierząt narosło wiele mitów - rozprawi się z nimi Katarzyna Polewko.
- Zobacz film Łowią co się da, gdzie się da i nie liczą się z konsekwencjami. Kłusownictwo na rzekach i jeziorach jest w Polsce sporym problemem, co ciekawe niemal niespotykanym w innych krajach UE. Ostatnio straż rybacka złapała kłusowników w okolicach Iławy.
- Zobacz film Przeszkody mają odstraszać jaskółki i zniechęcać do założenia gniazd. W efekcie ranią lub zabijają ptaki.
- Zobacz film Miłosnicy dwóch kółek mogą pokonać polską najdłuższą trasę rowerową, czyli Green Velo.
- Zobacz film Od czasu katastrofy ekologicznej wody w Odrze i Kanale Gliwickim upłynęło już sporo czasu a, mimo to życie z trudem się tu odbudowuje.
- Zobacz film Do pogotowia dla dzikich zwierząt Mysikrólik w Bielsku-Białej w ostatnim czasie trafiają dziesiątki zwierząt, których chciano się pozbyć przez ich “uciążliwość”. Czy jest dla nich szansa na ratunek?
- Zobacz film Zaglądając do swojej szklarni, Mirosław Wolski mógł przecierać oczy ze zdumienia. Nie przypuszczał, że miejsce tuż przed jego domem, upatrzy sobie samica żółwia błotnego.
- Zobacz film Koniec z piknikami na unikatowej murawie wysokogórskiej. Nie pomogły tabliczki i apele, więc w ruch poszła siatka. Ponad 1000 metrów ogrodzenia na Śnieżce ma powstrzymać turystów, którzy łamia przepisy, schodzą ze szlaków i niszczą przyrodę.
- Zobacz film Zmiany klimatu sprawiają, że pogoda staje się coraz bardziej gwałtowna. Burze i nawalne opady deszczu mogą wywołać sporo szkód w miastach, ale można przynajmniej częściowo się przed nimi zabezpieczyć. W Katowicach powstają gigantyczne zbiorniki retencyjne.
- Zobacz film Właśnie ruszył "spis powszechny" gęsi. Gęgawy rozpoczęły pierzenie i tym samym na krótko straciły zdolność lotu. To idealny moment na obrączkowanie.
- Zobacz film Sianokosy śmiertelnie niebezpieczne dla młodych ptaków i ssaków. W wysokich trawach udaje się im ukryć przed drapieżnikami. Niestety nie przed człowiekiem. Pod kosiarkami giną młode zające, sarny, niszczone są ptasie lęgi. Od kilku lat na Podlasiu koła łowieckie uczą rolników jak prowadzić bezpieczne sianokosy.
- Zobacz film Do pożaru wystarczy mała iskra. Są w Polsce miejsca gdzie wilgotność ściółki spadła poniżej 10 procent. Najgorzej jest na północy kraju. To efekt ostatnich suchych i bardzo ciepłych dni, ale patrząc szerzej na problem - przez zmiany klimatu naszym lasom coraz bardziej doskwiera brak wody.
- Zobacz film Fladry, pistolety hukowe i elektryczne pastuchy to część zabezpieczeń przed dużymi drapieżnikami, które trafiły do gospodarzy w Beskidach. To, co cieszy z punktu widzenia przyrody to fakt, że wilki, rysie, a nawet niedźwiedzie mają się w tamtych okolicach coraz lepiej. Życie z takimi sąsiadami jest jednak wyzwaniem, zwłaszcza dla właścicieli stad owiec. Stąd pomysł urzędników, by ruszyć im z pomocą.
- Zobacz film Choć mamy ich w kraju blisko sto par wciąż są gatunkiem rzadkim. W miastach gniazda zakładają na kominach i dachach wieżowców, czyli tam gdzie jest wysoko, cicho i bezpiecznie. Sokoły wędrowne, bo o nich mowa, bardzo polubiły budynki elektrowni Bełchatów. Od pięciu lat przychodzi tutaj na świat młode pokolenie tych skrzydlatych drapieżników.
- Zobacz film Podlasie od wieków zachwyca pięknem przyrody, wspaniałą, wschodnią kuchnią, ale też zadziwia i niejednego turystę łatwo tam wprowadzić w stan osłupienia. Przykładem takiego zaskoczenia mogą być pływające krowy, ewenement na skalę europejską, a może i światową. Podlaskie krasule od wieków przeprawiają się na pastwiska przez rzekę Bug.
- Zobacz film Ma trzynaście metrów wysokości i liczy... 1300 lat. Cis rosnący w Henrykowie Lubańskim jest najstarszym drzewem w Polsce i Europie Środkowej. Choć przetrwał i widział wiele, XXI wiek zaskoczył go kłopotami zdrowotnymi. Osiem lat temu drzewo usychało w oczach. Z pomocą przyszli arboryści. Terapia rozłożona na lata daje efekty. Cis odzyskuje swoje siły i piękno.
- Zobacz film Młode ptaki i ssaki wyglądają może nieporadnie, ale nie potrzebują pomocy człowieka. Natura poradzi sobie sama. Dlatego nie powinniśmy zabierać ptaków z gniazd i zanosić ich do weterynarza - alarmują przyrodnicy i zoolodzy.
- Zobacz film Polscy leśnicy mogli go tylko obserwować. Ogień przesuwał się powoli w stronę polskiej części Puszczy Białowieskiej. U Białorusinów zadziwiał brak straży pożarnej i energicznych prób gaszenia.Materiał Marcina Szumowskiego z "Czystej Polski" Polsat News.
Poleskie żółwie w poszukiwaniu lęgowisk
Zaglądając do swojej szklarni, Mirosław Wolski mógł przecierać oczy ze zdumienia. Nie przypuszczał, że miejsce tuż przed jego domem, upatrzy sobie samica żółwia błotnego.
Dodano:
Poniedziałek, 19 czerwca 2023 (16:17)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News