Obniżenie wieku emerytalnego oraz wzrost kwoty wolnej od podatku mogą osłabić polskie finanse publiczne

Kondycja polskich finansów publicznych może ulec pogorszeniu, jeśli wiek emerytalny w Polsce zostanie obniżony, a kwota wolna od podatku podniesiona – ocenia Bank Światowy. Budżet wspierać będzie natomiast wysokie tempo wzrostu gospodarczego, które do końca 2018 roku utrzyma się w okolicach 3,5 proc. rocznie.




– Dla gospodarki światowej największym zagrożeniem jest obecnie spowolnienie czy recesja na dużych rynkach wschodzących. Kilka znaków zapytania mam także odnośnie do kondycji na dużych rynkach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone czy kraje strefy euro – mówi Leszek Kąsek, starszy ekonomista Banku Światowego.




Prognozy Banku Światowego przewidują, że w 2016 roku realna dynamika globalnego PKB przyspieszy do 2,9 proc. Szybki wzrost ma się utrzymać także w przyszłym roku – światowa gospodarka urośnie o 3,1 proc. W największym stopniu będzie to zasługa państw zaliczanych do grupy rozwijających się (emerging markets). W ich przypadku oczekiwana jest około 5-procentowa dynamika wzrostu PKB, przy czym Indie rozwijać się będą szybciej niż Chiny, w tempie niemal 8 proc.




– Dla Polski najważniejsze będą kwestie fiskalno-finansowe. One będą przyciągały najwięcej uwagi w najbliższych latach – przewiduje Kąsek.
Newseria Inwestor