Brylant czy zwykłe szkło? Prosty trik, aby poznać podróbę

Prawdziwy brylant i oszlifowane szkło mogą błyszczeć się podobnie i na pierwszy rzut oka wyglądać tak samo. Jest jednak kilka prostych testów, które można zrobić samemu i sprawdzić czy na pewno to, co mamy w ręku to drogocenny kamień.

Test z szybą



Brylant można potrzeć górną taflą, czyli jego płaską częścią o czoło. Później wystarczy przyłożyć go do szyby. Jeżeli kamień nie spadnie jest duże prawdopodobieństwo, że mamy w ręku faktycznie autentyczny brylant. – Jeżeli kamień osuwa się, jest to na pewno wszystko, ale nie prawdziwy diament. Wynika to z cech kamienia. Diamenty dość mocno chłoną tłuszcze, natomiast nie chłoną wody i np. po zanurzeniu w szklance wody wyjmiemy suchy kamień – mówi Robert Śniegocki, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej, Grupa Goldenmark.



Próba przeczytania tekstu



Ciekawym sposobem na sprawdzanie autentyczności klejnotu jest próba przeczytania tekstu, który znajduje się zaraz pod samym kamieniem. Wystarczy nasz brylant położyć taflą na czytany tekst. Jeżeli zdania nawet przez lupę możemy przeczytać, to jest duże ryzyko, że jest to szkło.