Historia najbardziej znanej chusty na świecie

Kefija to tradycyjna biało-czarna lub biało-czerwona arabska chusta. Kiedyś była noszona głównie przez koczujących na pustyni Beduinów, ale w latach 30-tych ubiegłego stulecia stała się symbolem walki Palestyńczyków o własne państwo. Międzynarodowy sukces kefija zawdzięcza Jaserowi Arafatowi, dzięki niemu nazywamy ją potocznie „arafatką”. Dziś można ją kupić na każdym targu i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów odwiedzających jerozolimskie stragany.

Większość chust sprzedawanych na targu produkowana jest w okolicy Hebronu. Zakład tkacki „Hirbawi” działa tu od 1961 roku. Przetrwał wojnę, powstanie i izraelską okupację, ale kilkanaście lat temu, kiedy rynek zalały indyjskie i chińskie podróbki, produkcja stanęła. – Przez pięć lat zakład był zamknięty, w końcu postanowiliśmy popracować nad jakością, aby zdobywać klientów wyrobami dobrymi gatunkowo, a nie niską ceną – komentuje Juda Hirbawi właściciel zakładu.

Obecnie tylko niewielki procent zysków firmy stanowią dochody ze sprzedaży chust na rynku lokalnym. Większość produktów jest eksportowana za granicę, głównie do Europy.
Dodano: Piątek, 15 maja 2015 (11:49)
Źródło: AFP- AFP
Reklama