Sensacyjne odkrycie. Zmienia naszą wiedzę o dinozaurach!

Łowcy dinozaurów całymi latami poszukiwali jego kości w piaskach północno-zachodniej Afryki. Wreszcie, po długich staraniach, udało im się zrekonstruować jego szkielet! Prehistoryczny gad, o którym mowa, to spinozaur - mierzący 15 m i 24 cm olbrzym, który 95 milionów lat temu przemierzał tereny na pograniczu dzisiejszego Maroka i Algierii, a także terytorium współczesnego Egiptu.

Wnioski, do jakich doszli paleontolodzy, badając szkielet spinozaura, są rewolucyjne i zmieniają naszą dotychczasową wiedzę o dinozaurach. Przez długi czas naukowcy myśleli, że wszystkie gady kopalne bytowały wyłącznie na lądzie, tylko okazjonalnie i na krótki czas schodząc do akwenów wodnych. Tymczasem okazuje się, że spinozaur żył w dwóch krańcowo różnych środowiskach – na lądzie i w wodzie. Miał wydłużony pysk, podobny do paszczy krokodyla, a także masywne tylne nogi i długi ogon, co pomagało mu w pływaniu. Prawdopodobnie spinozaur nurkował, by zdobywać pożywienie.

- Był królem wśród gigantów. Potrafił stawić czoła drapieżnym olbrzymom lądowym, jak tyranozaur, a także prehistorycznym rekinom i latającym gadom - mówi Nazir Ibrahim, paleontolog z Uniwersytetu Chigacowskiego, którego zasługą jest skompletowanie szkieletu spinozaura.
Dodano: Środa, 17 września 2014 (09:21)
Źródło: INTERIA.TV- © 2014 Associated Press
Więcej na temat:dinozaury | szkielet
Reklama