Niebezpieczne komary. O której porze dnia są najgroźniejsze?

Co nam grozi po ukąszeniu komara i które gatunki są najbardziej niebezpieczne? O której porze dnia atakują i dlaczego część z nich jest aktywna jedynie nocą?

Komar tygrysi – występuje głównie w Ameryce Południowej. Uznawany za wyjątkowo agresywnego, przenosi rozpoznanego także w Polsce wirusa Zika oraz tzw. czarną febrę czy gorączkę denga. Komary tygrysie wykazują aktywność w ciągu dnia, w szczególności o poranku oraz późnym popołudniem i występują zarówno na terenach wiejskich, w lasach tropikalnych, jak i w miastach, gdzie jako miejsca lęgowe wykorzystują niewielkie zbiorniki słodkiej wody, np. wypełnione deszczówką wiadra, puszki czy porzucone opony.

Okazuje się jednak, że polskie komary są równie groźne jak te z odległych krajów. Widliszki są w stanie przenieść takie groźne choroby, jak: malaria (ze względu na zmieniający się klimat) czy, dotychczas kojarzoną wyłącznie z kleszczami, boreliozę! Widliszki, w przeciwieństwie do komarów tygrysich, kłują jedynie po zachodzie słońca, aż do świtu.

Jak uchronić się przed zakażeniem? Niestety, nie ma na to jasnej recepty. Pamiętajmy jednak o kilku istotnych szczegółach: na wycieczkach korzystajmy z środków odstraszających owady, które należy nakładać częściej po kąpieli, pływaniu i przy wzmożonej potliwości. Dokładnie zabezpieczmy miejsce noclegu, na przykład wybierając miejsce z klimatyzacją lub siatkami w oknach. Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze!
Dodano: Piątek, 19 sierpnia 2016 (17:29)
Źródło: INTERIA.TV- Interia.tv
Reklama