Czy książki elektroniczne są zdrowe dla oczu?

Książka jest najbardziej popularnym podarunkiem, jednak coraz częściej idąc z duchem czasu kupujemy na prezent książki elektroniczne. Jak e-czytanie wpływa na nasze oczy wyjaśnia ekspert Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Czytanie z urządzeń elektronicznych stało się coraz bardziej popularne. Zamiast grubych tomów wystarczy mieć przy sobie jedno mobilne urządzenie, które pomieści kilka ulubionych lektur. W dodatku e-książki są bardziej przystępne cenowo, a lista nowych tytułów zapełnia się coraz szybciej. Niektórzy jednak obawiają się, że czytanie książek w wersji elektronicznej może być niekorzystne dla oczu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Okazuje się, że wysiłek oczu podczas czytania i wiążące się z nim zmęczenie zależy nie tyle od rodzaju powierzchni, z której czytamy, lecz od kontrastu między drukiem a jego tłem. To, jak oczy reagują na długotrwałe czytanie, jest często efektem wielkości różnicy koloru liter i wysycenia bieli. Główna różnica między wersją papierową a elektroniczną książki opiera się na tym, że w przypadku nośników możemy według własnego uznania regulować kontrast i jasność ekranu, jednak oczy eksploatują się zarówno podczas czytania tradycyjnych książek, jak i z czytników – mówi Magdalena Duda, optometrystka.

Wiele zależy również od nośnika, na którym czytamy e-książki. Czytanie z tabletu lub komputera faktycznie może męczyć wzrok. Jednak większość czytników posiada ekrany stworzone w technologii elektronicznego atramentu, tzw. e-ink, które nie emitują światła, dzięki czemu tekst wygląda tak samo niezależnie od tego, pod jakim kątem na niego patrzymy. W związku z tym czytanie na takim nośniku właściwie nie różni się od lektury tradycyjnej książki. W przypadku ekranów LCD odbijające się od nich światło może być męczące dla oczu, w związku z czym czytanie przed długi czas na tego typu nośniku może być niekomfortowe.
Dodano: Czwartek, 5 stycznia 2017 (10:51)
Źródło: newsrm.tv- newsrm.tv
Więcej na temat:wzrok | czytanie
Reklama